• facebook
 • rss
 • Jak realizować przesłanie fatimskie? Nie tylko 13. dzień

  dodane 21.06.2012 00:00

  Wypełnianiem prośby Matki Bożej jest praktykowanie pierwszych sobót miesiąca w intencji wynagradzającej jej Niepokalanemu Sercu.

  W latach 1996–1997 odbyła się peregrynacja statuy Matki Bożej Fatimskiej po Rosji i Kazachstanie. S. Łucja, podczas spotkania z biskupami obu krajów, powiedziała, że obecnie słowo „Rosja” należy rozumieć jako cały świat, bo grzech nie ma narodowości – zauważył ks. dr hab. Kazimierz Pek MIC z KUL-u, jeden z uczestników sympozjum teologiczno- -pastoralnego zorganizowanego na Wydziale Teologicznym UO, wyjaśniając: – „Rosja” może być w Polsce, każdy w swoim sercu może mieć małą „Rosję”, bo to słowo w roku 1917 oznaczało próbę zbudowania świata bez Boga.

  Zbliża się 100. rocznica ukazania się Matki Bożej trójce dzieci w portugalskiej Fatimie. – Nie chodzi o świętowanie samej daty, dlatego rozpoczęliśmy Wielką Nowennę Fatimską, która nie jest nowym nabożeństwem, ale zaproszeniem wszystkich ludzi do pogłębienia refleksji o tym, co płynie z orędzia fatimskiego. Trzeba odrzucić ludzkie interpretacje, które przez lata narosły i zdominowały to, co Boże – podkreślał ks. Krzysztof Czapla SAC, który przyjechał do Opola z sanktuarium na Krzeptówkach – nazywanego polską Fatimą. Ks. Czapla, wskazując, że obchodzenie 13. dnia miesiąca nie może zamknąć wypełniania przesłania fatimskiego, przypomniał słowa Maryi z 13 lipca 1917 r., które mogłyby streścić całość orędzia Matki Bożej: „Bóg pragnie ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca”. W coraz większej liczbie parafii diecezji opolskiej od maja do października odbywają się nabożeństwa fatimskie, celebrowane 13. dnia miesiąca. Niezwykle bogaty jest Dzień Fatimski w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelcach Opolskich, gdzie rzeczywiście trwa on przez cały dzień i kończy się uroczystą procesją ze świecami wychodzącą poza obręb placu kościelnego. – Odmawiamy wtedy Różaniec, a wcześniej jest Msza św. z kazaniem – opowiada ks. proboszcz Zbigniew Żukiewicz, dodając, że Dzień Fatimski obchodzony jest w parafii przez cały rok, ale procesje ze świecami są tylko od maja do października. Nabożeństwa fatimskie w różnych formach odbywają się także w wielu innych parafiach, ale jak w czasie sympozjum podkreślali księża proboszczowie, starają się oni ożywić także praktyki pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wypływają przecież z przesłania fatimskiego przekazanego światu przez s. Łucję w 1925 r., i do których naród Polski zobowiązał się w 1946 r. – Maryja prosiła o poświęcenie Rosji swemu Niepokalanemu Sercu. Uczynił to bł. Jan Paweł II, zawierzając cały świat Sercu Maryi. Wcześniej takiego uroczystego aktu poświęcenia całego narodu polskiego dokonano w 1946 r. na Jasnej Górze. Akt złożony przez prymasa Augusta Hlonda był poprzedzony poświęceniem się Sercu Maryi w rodzinach, również zakonnych, w parafiach i diecezjach – przypominał ks. Krzysztof Czapla, podkreślając, że za aktem poświęcenia musi iść wypełnianie zobowiązań. Zachęcając do praktykowania nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, wymienił jego cztery warunki: – W intencji wynagradzającej za grzechy Niepokalanemu Sercu Maryi przystępujemy do spowiedzi i Komunii św., odmawiamy Różaniec, a także przez 15 minut rozmyślamy nad tajemnicami różańcowymi, nad tym, co czuło serce Maryi, kiedy działy się te wydarzenia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół