• facebook
 • rss
 • Diecezjalne otwarcie Roku Wiary

  Anna Kwaśnicka

  dodane 12.10.2012 11:15

  – Bądźcie apostołami wiary w swoich domach, parafiach i miejscach pracy – zachęca bp Andrzej Czaja.

  Rok Wiary, ogłoszony przez Benedykta XVI dla całego Kościoła, w diecezji opolskiej zainaugurowała Msza św. w katedrze, którą z bp. Andrzejem Czają koncelebrowali m.in. bp Paweł Stobrawa, ks. infułat Edmund Podzielny i ks. infułat Helmut Sobeczko.

  Uroczystą liturgię, w której uczestniczyło wiele sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń, klerycy z Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego, a także wierni, nie tylko z parafii katedralnej, rozpoczął śpiew Litanii do Wszystkich Świętych. W tym czasie w procesji przed ołtarz zostały wniesione trzy księgi: Ewangeliarz, niesiony przez diakona, dokumenty Soboru Watykańskiego II, niesione przez przedstawicielkę osób konsekrowanych, oraz Katechizm Kościoła Katolickiego, niesiony przez przedstawiciela wiernych świeckich.

  – Trzeba, aby każdy z nas zaangażował się całym sercem w ożywienie wiary w swoim życiu – wskazywał w homilii bp Andrzej Czaja, przypominając, że do ogłoszenia Roku Wiary papieża Benedykta XVI skłonił kryzys wiary, który dotknął wiele osób. – Nie chodzi o uczczenie rocznicy, ale o podjęcie trudu pielgrzymowania pośród duchowych pustyni świata – mówił biskup opolski, zachęcając do codziennego czytania Słowa Bożego, codziennej modlitwy, pokuty i poszerzania znajomości katechizmu. – Trzeba nam podjąć trud katechezy dla dorosłych – apelował biskup. Przypomnijmy, że w najbliższą niedzielę, 14 października, o 15.00 w katedrze opolskiej bp Andrzej Czaja będzie głosił kolejną, przedostatnią już katechezę z cyklu „Wierzę w Kościół”, a od nowego roku kościelnego cykliczne katechezy będą poświęcone poszczególnym artykułom Credo.

  Przed zakończeniem Eucharystii otwierającej w diecezji opolskiej Rok Wiary zarówno dokumenty soborowe, jak i Katechizm Kościoła Katolickiego zostały przekazane na ręce ks. infułata Edmunda Podzielnego, proboszcza katedry, aby przez cały czas były wyłożone w kościele w miejscu dostępnym wiernym. Zatem każdy może podejść i się z nimi zapoznawać.

  Rok Wiary, który rozpoczął się 11 października, potrwa do przyszłorocznej uroczystości Chrystusa Króla 24 listopada 2013 r.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół