• facebook
 • rss
 • Życie człowieka oparte jest na wierze

  ana

  dodane 16.10.2012 14:00

  – Trzeba więcej mówić o Bogu i Ewangelii, ale też więcej rozmawiać z Bogiem – wskazuje bp Andrzej Czaja w liście pasterskim na Rok Wiary.

  W liście zatytułowanym „Trwajmy mocno w wyznawaniu wiary (Hbr 4,14)”, który w kościołach diecezji opolskiej będzie odczytywany w niedzielę 21 października, biskup opolski Andrzej Czaja zauważa: „Wiara bywa dziś na różne sposoby ośmieszana i lekceważona, a nawet krępowana i zwalczana. Podważa się jej wartość i spycha na margines życia; w niektórych rejonach świata prześladuje. Tymczasem życie na naszej planecie jest oparte na wierze. Mam tu na myśli wiarę naturalną, tzn. dawanie wiary drugiemu człowiekowi i treściom, które wiara nam komunikuje. Bez wiary nie ma możliwości rozwoju człowieka, ludzkiej wiedzy, komunikacji między nami. Nie ma też możliwości należytego wartościowania i zdolności do podejmowania wiążących decyzji. Wszystko opiera się na uznaniu za wiarygodne tego, co jest nam przekazywane. Dlatego wiara jest człowiekowi niezbędna jak pokarm i powietrze, którym oddycha. Analogicznie wiary domaga się nasze życie z Bogiem”.

  Biskup opolski przypomina, że papież Benedykt XVI „mobilizuje nas do dawania świadectwa wiary, dzielenia się nią i bronienia jej w razie potrzeby, poczynając od własnego domu, od ewangelizacji domowników. W punkcie wyjścia potrzeba jednak wielkiego zaangażowania w ożywienie wiary we własnym sercu. Każdy wierzący, zdaniem papieża, powinien «ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej, i zastanowić się nad samym aktem wiary» (PF 9). Chodzi o to, by nie zmarnować tego szczególnego czasu łaski, który został nam dany”.

  Do listu pasterskiego została dołączona informacja o odpustach zupełnych udzielonych w Roku Wiary przez papieża Benedykta XVI i o wskazaniach bp. Andrzeja Czai nt. odpustów w diecezji opolskiej.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół