• facebook
 • rss
 • Europa w drodze, droga w Europie

  Anna Kwaśnicka

  dodane 10.11.2012 10:45

  Na Opolszczyźnie miłośnicy Dróg św. Jakuba 30. rocznicę „Aktu Europejskiego” uczcili na szlaku z Chróścic do Skorogoszczy i ze Skoroszyc do Skorogoszczy.

  W sobotę 10 listopada punktualnie o godz. 9.30 blisko 20 pielgrzymów wyruszyło na szlak Via Regia z kościoła św. Jadwigi w Chróścicach. Idą drogą wyznaczoną przez żółte muszle w kierunku Skorogoszczy. Mają do pokonania ok. 14 kilometrów, a ich celem jest uczczenie 30. rocznicy wygłoszenia przez bł. Jana Pawła II „Aktu Europejskiego” w katedrze w Santiago de Compostela i 25. rocznicy uznania Drogi św. Jakuba za pierwszy Europejski Szlak Kulturowy.

  To przejście wpisuje się w ogólnopolską akcję „Europa w drodze, droga w Europie”. W kilkunastu miejscach w Polsce pątnicy wysłuchali dziś treści „Aktu Europejskiego”, czyli apelu bł. Jana Pawła II wzywającego do ożywienia duchowych korzeni kontynentu, po czym dokładnie o 9.30 wyruszyli na różne odcinki szlaków jakubowych. W diecezji opolskiej pielgrzymują dwie grupy: jedna – już wspomniana – z Chróścic do Skorogoszczy oraz druga – Nyską Drogą św. Jakuba – ze Skoroszyc do Skorogoszczy. Pątnicy z obu grup planują zakończyć pielgrzymowanie Mszą św. w Skorogoszczy i spotkaniem przy stole.

  – Od słów bł. Jana Pawła II wzywających do jednoczenia się rozczłonkowanej Europy zaczęło się odradzanie pielgrzymowania średniowiecznymi szlakami pątniczymi – mówi Bogusława Tomczak. – Szlaki pielgrzymkowe są drogami komunikacyjnymi, a to znaczy, że łączą Europę, jednoczą ludzi – zauważa, podkreślając za słowami Goethego, że świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu.

  – Chcemy dziś uczcić jeszcze jedną rocznicę. 5 lat temu, w listopadzie 2007 r. rozpoczęły się prace nad wyznaczeniem pierwszego odcinka Drogi św. Jakuba na Opolszczyźnie – dodaje Bogusława Tomczak.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół