• facebook
 • rss
 • Kolekta na szkołę

  ana

  dodane 22.11.2012 10:08

  Bp Andrzej Czaja prosi diecezjan o finansowe wsparcie zakupu budynku dla Diecezjalnej Szkoły Podstawowej w Nysie.

  Kolekta mszalna z niedzieli 2 grudnia zostanie przekazana na sfinansowanie zakupu budynku przy ul. św. Piotra w Nysie, który 8 listopada diecezja przejęła od Starostwa Powiatowego w Nysie.

  – Budynek wyceniono na kwotę 1 680 000 zł. O wsparcie finansowe na ten cel zwróciłem się już do kapłanów naszej diecezji, ale proszę też o pomoc was, drodzy diecezjanie, byście przez ofiary złożone w ramach kolekty w pierwszą niedzielę grudnia umożliwili realizację tej ważnej i pożytecznej inwestycji – zaapelował bp Andrzej Czaja w komunikacie skierowanym do wiernych diecezji opolskiej.

  W Nysie w budynkach, w których mieści się Diecezjalne Gimnazjum i Liceum Humanistyczne, w latach 1855-1926 działało katolickie liceum dla dziewcząt im. św. Jadwigi, prowadzone przez siostry boromeuszki. Z kolei po wojnie ulokowano w tym kompleksie Wyższe Seminarium Duchowne Śląska Opolskiego, które po powołaniu Uniwersytetu Opolskiego przeniesione zostało do Opola. W Nysie pozostał kompleks pustych budynków. W jednej części utworzono dom parafialny, w innej Diecezjalny Dom Formacyjny, a jeden z budynków pozostał niezagospodarowany. Arcybiskup Alfons Nossol podjął decyzję o kontynuowaniu w nim działalności edukacyjnej, powołując szkołę diecezjalną.

  – W 1997 roku część obiektu została przekazana władzom Nysy w zamian za otrzymany gmach byłych koszar w Opolu przy ul. Drzymały 1, w którym znajduje się dzisiaj Seminarium Duchowne. W przekazanym wówczas budynku powstały przychodnie nyskiego szpitala. Obecnie szpital przeniósł przychodnie do nowo wybudowanych pomieszczeń, a dotychczasowy budynek został wystawiony na licytację – informuje bp Andrzej Czaja.

  – Ponieważ istnieje paląca potrzeba rozszerzenia działalności Diecezjalnego Gimnazjum i Liceum Humanistycznego, które funkcjonują w sąsiadujących obiektach, oraz utworzenia Diecezjalnej Szkoły Podstawowej, zdecydowałem, by starać się o przejęcie opuszczonego przez szpital obiektu – wyjaśnia ordynariusz opolski.

  Komunikat zostanie odczytany w parafiach w niedzielę 25 listopada.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół