• facebook
 • rss
 • Emigracja specyficznie opolska

  ak

  dodane 26.11.2012 18:59

  Premier Donald Tusk mówił w Opolu o projekcie Specjalnej Strefy Demograficznej. Czy jest jej bardziej przychylny?

  Dzisiejsza (26 listopada) konferencja o projekcie opolskiej Specjalnej Strefy Demograficznej zorganizowana była chyba tylko po to, by przekonać premiera do wsparcia planów samorządu wojewódzkiego.

  Bo kilkuset opolskich samorządowców, polityków, ludzi nauki i kultury, którzy wypełnili salę filharmonii, raczej nie trzeba było przekonywać o tym,  jak wielkim problemem jest wyludnianie się naszego województwa. W konferencji wziął udział także ordynariusz diecezji opolskiej bp Andrzej Czaja.

  Naukowcy - prof. Kazimierz Szczygielski z PIN-Instytutu Śląskiego i PO, prof. Janusz Czapiński z UW oraz prof. Jacek Szlachta z SGH - zaprezentowali dane o demografii i emigracji w województwie opolskim na tle całego kraju.

  - W roku 2011 dotyczący Opolszczyzny wskaźnik nowo zakładanych gospodarstw  domowych za granicą wynosił 16 procent - alarmował prof. Czapiński.

  W skali kraju to ok. 7 procent. Mamy najniższy, ujemny, przyrost naturalny i największą emigrację. -W dodatku dane nie uwzględniają pracujących de facto na stałe za granicą, a tylko zameldowanych w kraju - tłumaczył prof. Romuald Jończy.

  Założenia projektu przeciwdziałającego dalszemu spadkowi liczby ludności, obejmującego cztery tzw. pakiety działań, przedstawił marszałek Sebesta.

  - Jedna banalna prawda musi do nas dotrzeć. Nie ma bezpośredniego związku między pieniędzmi wydawanymi na szeroko pojęte transfery społeczne (także na pomoc rodzinie), a dzietnością. Jest wręcz odwrotnie - powiedział premier. - Dobrobyt sam z siebie nie doprowadzi do większej dzietności. Skupiłbym się bardziej na emigracji, bo ona się wydaje specyficznie opolskim problemem - mówił Donald Tusk. Dodał, że programy społeczne powinny koncentrować się na  tym, by ludzie na Opolszczyźnie nie chcieli emigrować. Nawet jeśli będzie rodzić się więcej dzieci to kluczowym pytaniem i tak będzie to, czy zostaną tutaj kiedy dorosną.

  Premier nie odżegnywał się od poparcia opolskiego projektu. Stwierdził, że rząd i samorząd powinny dążyć do tego, by "sytuacja materialna przynajmniej nie była powodem rezygnacji z dzieci, czy decyzji o emigracji".

  Przyznał, że w miarę zapoznawania się ze szczegółami opolskiego problemu i proponowanych rozwiązań systemowych zamienia swój początkowy "ostrożny sceptycyzm na ostrożny optymizm". Zastrzegł jednak, że o dodatkowe pieniądze z budżetu państwa, zwłaszcza w roku 2013, który ocenił jako krytyczny dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, będzie trudno.

   

   

   

   

   

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół