Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dziedzictwo sztuki sakralnej

Dyrektor Muzeum Diecezjalnego, ks. prałat Piotr Maniurka, został odznaczony srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Medal „Gloria Artis”, przyznawany przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ks. prałat Piotr Maniurka otrzymał podczas uroczystości 25-lecia otwarcia Muzeum Diecezjalnego, która odbyła się w niedzielny wieczór 2 grudnia. W nastrojowej „Sali Eucharystycznej” muzeum spotkali się ludzie kultury i sztuki z opolskiego środowiska artystycznego, a także członkowie i konsultorzy Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa KEP.

– To niezwykle wzruszająca okoliczność spotkać się w pierwszym muzeum powołanym przez biskupa diecezjalnego. Dziękuję abp Alfonsowi Nossolowi za jego odwagę dotyczącą budowania tego obiektu – mówił przewodniczący rady, biskup włocławski Wiesław Mering, podkreślając, że pamięta jak 25 lat temu w Polsce rozniosła się wieść o wielkim wydarzeniu kulturalnym, jakim było otwarcie Muzeum Diecezjalnego w Opolu. – Czasem muzeum kojarzy nam się z tym, co jest przeszłością, ale przecież muzeum, ukazując historię i bogactwo, uczy wrażliwości kolejne młode pokolenia Polaków. To jest niezwykle istotne zadanie – podkreśla bp Wiesław Mering.

Drugim wyróżnieniem, którym uhonorowany został dyrektor Muzeum Diecezjalnego, jest Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury. – Oba wyróżnienia należą się wszystkim, którzy od 25 lat w tym gmachu się udzielają na rzecz kultury – podkreślał dyrektor ks. Piotr Maniurka, który od początku istnienia muzeum czuwa nad gromadzeniem i ekspozycją zabytków sakralnych ziemi opolskiej.

Dziedzictwo sztuki sakralnej   Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering Anna Kwaśnicka/GN Uroczystości w Muzeum Diecezjalnym poprzedziła dziękczynna Msza św. katedrze opolskiej, której przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. Koncelebrowali m.in.: abp Alfons Nossol, który był inicjatorem budowy muzeum, bp Andrzej Czaja, a także członkowie Rady ds. Kultury: biskup gliwicki Jan Kopiec i biskup pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki.

– Sztuka sakralna, której służy Muzeum Diecezjalne, pomaga nam nabierać Ducha i podnosić głowy – mówił w homilii bp Andrzej Czaja, wskazując, że dziedzictwo kultury sakralnej tworzone przez pokolenia chrześcijan na większą chwałę Bożą, pozwala współczesnemu człowiekowi rozeznawać obecność Boga wśród nas. – Na co dzień nie umiemy zbytnio korzystać z dziedzictwa sztuki sakralnej. Musimy na nowo uczyć się czytać to, co zostawili nam nasi przodkowie – wskazywał biskup opolski.

Uroczystości jubileuszowe wzbogacił koncert „Tota Pulchra est Maria” w wykonaniu Klaudii Romek (sopran), Brygidy Tomali (fortepian) i Joanny Zub (wiolonczela), a zakończył wernisaż wystawy ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej „Z dziedzictwa wiary”. Natomiast dziś w Opolu obraduje Rada ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego działająca przy episkopacie. – Nasze zebranie w Opolu jest formą uczczenia rocznicy otwarcia Muzeum Diecezjalnego – podkreślał bp Wiesław Mering, od wczoraj goszczący w diecezji opolskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy