• facebook
 • rss
 • Liturgia przedsoborowa w Opolu

  ana

  dodane 05.12.2012 07:47

  Na zaproszenie Opolskiego Środowiska Tradycji Łacińskiej w pierwszą niedzielę Adwentu bp Paweł Stobrawa uczestniczył w Mszy św. trydenckiej.

  W Mszy św. celebrowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, która odprawiona została 2 grudnia w kościele św. Sebastiana w Opolu, uczestniczyło 7 kapłanów oraz ok. 130 wiernych z różnych stron diecezji opolskiej, m.in. z Raciborza, Głubczyc, Głuchołaz, Ozimka i Opola.

  Eucharystię celebrował ks. Sebastian Krzyżanowski, duszpasterz Opolskiego Środowiska Tradycji Łacińskiej, diakonem był ks. Ryszard Kościelny, proboszcz z Dąbrówki Dolnej, a subdiakonem – ks. Tomasz Jałowy, wikary z opolskiej parafii „na Górce”. Homilię wygłosił bp Paweł Stobrawa. Była więc to uroczysta Msza św. z asystą wyższą, na której śpiewała Schola Cantorum Sancti Ioseph z Wrocławia.

  – Ta wizyta ma dla nas bardzo duże znaczenie. Cieszy nas, że ksiądz biskup nie tylko wie o istnieniu naszej grupy, ale również chce z nami uczestniczyć w Mszy św., pokazując, że jesteśmy tak samo częścią Kościoła opolskiego, jak wszystkie inne wspólnoty i ruchy – podkreśla Jan Barszcz-Bogusławski, prezes Opolskiego Środowiska Tradycji Łacińskiej, wyjaśniając: – Papież Benedykt XVI wskazuje, że oba ryty, przedposoborowy i posoborowy, powinny nawzajem z siebie czerpać. Ryt trydencki cechuje m.in. mocno zaakcentowany kult Eucharystii, a także duża dbałość o piękno liturgii.

  Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego regularnie odprawiane są w Opolu od maja 2009 roku. Początkowo raz w miesiącu, a od września 2011 roku w każdą niedzielę i święto nakazane o godz. 18.30. Są to Msze św. sprawowane po łacinie. W języku polskim głoszone są kazania, odczytywane czytania mszalne, a także śpiewane tradycyjne polskie pieśni kościelne.

  – W najbliższą niedzielę rozpoczniemy rekolekcje adwentowe, które będzie głosił ks. oficjał Piotr Kuc. Zapraszamy od 9 do 11 grudnia do kościoła św. Sebastiana w Opolu – zachęca Jan Barszcz-Bogusławski.

  Informacje o terminach Mszy św. można znaleźć na stronie internetowej grupy – tutaj.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół