• facebook
 • rss
 • Modlitwa o jedność

  a

  dodane 09.01.2013 10:31

  Do wiarygodnego świadectwa wiary, nie tylko słowem, ale całym życiem, zachęca bp Andrzej Czaja w liście pasterskim skierowanym do diecezjan z okazji zbliżającego się Tygodnia Ekumenicznego.

  Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, który potrwa od 18 do 25 stycznia, poprzedzi Dzień Judaizmu, a zwieńczy Dzień Islamu. Bp Andrzej Czaja w słowach listu pasterskiego przypomina, że „jest to szczególny czas przywoływania Bożego Ducha, aby przezwyciężył podziały istniejące w nas i między nami”.

  Myślą przewodnią tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego jest parafraza słów zaczerpniętych z Księgi Micheasza: „Czego Bóg od nas oczekuje?”. Bp Czaja zaprasza do poszukiwania odpowiedzi na to pytanie w kontekście przeżywanego w Kościele katolickim Roku Wiary, zachęcając – za papieżem Benedyktem XVI – do wyruszenia w „pielgrzymkę wiary”. „Bez pokornego i odważnego wyruszenia w drogę z Chrystusem nie będzie w nas dojrzałej wiary i nie będzie między nami ani jedności, ani autentycznej wspólnoty wiary. Tam gdzie umiera wiara, umiera też więź z Bogiem, braterstwo pośród chrześcijan i ludzka solidarność” – podkreśla ordynariusz opolski.

  W dalszej części listu pasterskiego bp Czaja przypomina, że chrześcijanie mają „dawać wiarygodne świadectwo wiary światu, nie tylko zwiastowanym słowem, ale postawą, zachowaniem, całym życiem, aby umacniać się nawzajem w wierze i pociągać do Boga niewierzących i zagubionych w wierze”.

  Jak wskazuje biskup opolski: „brak pełnej widzialnej jedności Kościoła, niezgoda pośród nas chrześcijan i podziały między Kościołami i Wspólnotami chrześcijańskimi są ciągle zgorszeniem dla świata”, dlatego potrzeba na nowo przejąć się słowami Apostoła Pawła, który upomina, by żyć w zgodzie i jedności (por. 1 Kor 1, 10).

  Bp Andrzej Czaja zaprasza wiernych do udziału w ekumenicznych i międzyreligijnych spotkaniach modlitewnych w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, a także w ramach Dnia Judaizmu, którego ogólnopolskie obchody odbędą się 17 stycznia w Opolu.

  List pasterski zostanie odczytany w kościołach diecezji opolskiej w niedzielę 13 stycznia.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół