• facebook
 • rss
 • Berła Heroda przyznane

  kgj

  dodane 22.01.2013 01:21

  Zakończył się 28. Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych „Herody 2013”. Tym razem Piotrówka i Jemielnica zagrały najlepiej.

  Młodzi artyści przedstawiali tradycyjne jasełka   Młodzi artyści przedstawiali tradycyjne jasełka Tadeusz Tadla, MGDK w Lewinie Brzeskim Tradycyjnie impreza odbywała się w domu kultury w Lewinie Brzeskim. Stawką było jak zwykle berło Heroda - drewniana, zdobiona i malowana rzeźba wykonana przez artystę ludowego, ufundowana przez burmistrza oraz cenne nagrody rzeczowe.

  - W tym roku zgłoszone były 22 grupy z terenu całego województwa, choć chętnych byłoby znacznie więcej. Ostatecznie z powodu zachorowań na grypę dojechało tylko 18. Poziom był bardzo zróżnicowany, ale warto samemu się o tym przekonać – mówi Tadeusz Tadla, dyrektor Domu Kultury w Lewinie Brzeskim, który „Herody” organizuje od 25 lat.

  Celem konkursu jest pielęgnowanie bogatej obrzędowości okresu Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, rejestracja tradycyjnych form kolędowania, popularyzacja zwyczajów i obrzędów związanych z kolędowaniem oraz zachęcanie różnych środowisk Opolszczyzny do kultywowania tradycji ludowej.

  Inne grupy postanowiły pokazać współczesną wersję wydarzeń   Inne grupy postanowiły pokazać współczesną wersję wydarzeń Tadeusz Tadla, MGDK w Lewinie Brzeskim Aby wszystkie zespoły mogły się zaprezentować, potrzeba było dwóch dni. Kolędnicy mogli pokazać klasyczne jasełka, uwspółcześnione wersje historii Narodzenia Jezusa i chorobliwej walki Heroda o utrzymanie władzy, bądź przedstawić chodzenie z Turoniem, Gwiazdą, Rajem, choinką bądź betlejką. Nazwa „Herody” odwołuje się bowiem do najbardziej teatralnej z kolędniczych form.

  W kategorii dorosłych Berło Heroda i nagrodę marszałka województwa otrzymał zespół „Faska" z Piotrówki. Drugie miejsce zajęły ex aequo Grupa Artystyczna „Bagatela” z Opola i Zespół „ Tradycja” z ZSM Głubczyc a trzecie zespół „L-R" z Lewina Brzeskiego.

  Spośród dzieci najlepszy okazał się zespół „Jemiołki” z PSP w Jemielnicy. Drugiej nagrody nie przyznano. Trzecią lokatę uzyskał równorzędnie: Koło Teatralne „Sufler" wraz z zespołem wokalnym „Fox" z PSP nr 1 z Nysy oraz zespół „Kolędziołki” z Kałkowa.

  Dla artystów z pierwszych trójek to nie pierwsze sukcesy w tym konkursie. Każdy z tych wykonawców bywał już w gronie laureatów w ubiegłych latach.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół