• facebook
 • rss
 • Był opatrznościowym pasterzem

  Anna Kwaśnicka

  dodane 28.01.2013 21:12

  Wieczorem, w dniu pogrzebu prymasa seniora kard. Józefa Glempa, w katedrze opolskiej bp Paweł Stobrawa przewodniczył Mszy św. żałobnej.

  Eucharystię koncelebrowali m.in. biskup senior Jan Bagiński oraz ks. infułat Edmund Podzielny, proboszcz parafii katedralnej. – Zapewne wielu z nas obserwowało dzisiaj ceremonię pogrzebową za pośrednictwem mediów, ale nie ma jak osobiście stanąć przed Panem i powiedzieć Mu: oto Twój wierny sługa, przyjmij go – mówił ks. Podzielny, podkreślając, że prymas senior nieraz przebywał w katedrze opolskiej, zatem znał ścieżki, po których chodzimy.

  Bp Paweł Stobrawa w kazaniu przypomniał zasługi kard. Józefa Glempa dla Kościoła i dla Polski. – Nas, ludzi wierzących wiadomość o śmierci ks. prymasa napełniła smutkiem, ale także wielkim dziękczynieniem za pasterza, którego Pan Bóg dał Kościołowi w Polsce na trudne i dramatyczne czasy przemian społeczno-politycznych w ojczyźnie. Kard. Józef Glemp okazał się opatrznościowym pasterzem, a prowadziły go głęboka wiara, nadzieja i wielka pokora. Ufał, że dobro, sprawiedliwość i wzajemne zrozumienie ostatecznie zwyciężą – mówił bp Paweł Stobrawa.

  W homilii została przypomniana postawa kard. Glempa m.in. w dniu wybuchu stanu wojennego, gdy w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie w kazaniu podkreślał, że nie ma większej wartości nad życie ludzkie, błagając, by Polacy nie podejmowali walki przeciwko sobie.

  Bp Paweł Stobrawa przywołał także najważniejsze wizyty śp. prymasa Józefa Glempa w diecezji opolskiej. 15 sierpnia 1985 roku w katedrze opolskiej ksiądz kardynał udzielił święceń biskupich biskupom pomocniczym: Janowi Bagińskiemu i Gerardowi Kuszowi. W Grodźcu k. Ozimka nałożył korony na obraz Matki Bożej Sybiraków, a w 2007 roku podczas Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śl. przewodniczył Mszy św. z okazji 750. rocznicy urodzin św. Jacka.

  – Jako prymas po ojcowsku, moralnie wspierał abp. Alfonsa Nossola, gdy powstawał Uniwersytet Opolski i pierwszy na państwowej uczelni Wydział Teologiczny – przypominał bp Paweł, podkreślając, że Kościół w Polsce pożegnał człowieka, który całe swoje życie poświęcił dla dobra Kościoła.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół