• facebook
 • rss
 • Biblia pędzlem pisana

  Anna Kwaśnicka

  dodane 18.05.2013 16:02

  O polichromiach z drewnianego kościoła św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach opowiadał ks. prof. Piotr Maniurka, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu.

  Wykład „Biblia nie piórem pisana w drewnianym kościele w Bierdzanach”, ilustrowany fotografiami z wnętrza zabytkowej świątyni, wpisany został w program Nocy Muzeów, która w piątek 17 maja odbyła się w Opolu. Do północy można było odwiedzać Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, Muzeum Politechniki Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej i właśnie Muzeum Diecezjalne, gdzie oprócz ekspozycji stałych, otwarta została wystawa fotograficzna „Perły sakralnej architektury drewnianej na Śląsku Opolskim”.

  – Na naszych ziemiach jest ponad 60 kościółków drewnianych. Dziś część z nich pełni rolę kościołów parafialnych, niektóre są kościołami cmentarnymi, a inne pełnią funkcję sanktuarium. Wśród tych ostatnich najbardziej znany jest kościół św. Anny w Oleśnie, rozbudowany w czasach baroku na planie gwiazdy czy róży. Taka architektura na świecie się nie powtórzyła. Mamy perełkę na skalę światową – mówił ks. Piotr Maniurka.

  W dawnych czasach kościoły były polichromowane. – Do czasu wynalezienia i upowszechnienia druku praktycznie funkcjonowała Biblia malowana albo rzeźbiona, tzw. Biblia pauperum. Pisany tekst był dostępny tylko dla ludzi możnych. Dlatego warto sobie uświadomić sobie, że w dziejach chrześcijaństwa ludzie posługiwali się obrazem, by poznać prawdy wiary, które my dziś znamy z tekstu pisanego. Współcześnie obraz czeka na większe dowartościowanie w sferze przekazu wiary – podkreślał ks. Maniurka nim przeszedł do analizy barokowych malowideł odkrytych w 2. połowie XX wieku w drewnianym kościele św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach. Dodajmy, że odkrytych pod pięcioma innymi warstwami farbami.

  Ks. Piotr Maniurka, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu   Ks. Piotr Maniurka, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu Anna Kwaśnicka /GN – Na ścianach, w kolejnych obrazach, jak na klatkach filmowych umieszczony został program ikonograficzny, czyli swoista katecheza, historia biblijna, która ma przełożenie na życie dla chrześcijanina. Wierny, by osiągnąć niebo, ma postępować zgodnie z prawdami, które zostały malarsko przedstawione – wyjaśniał dyrektor muzeum diecezjalnego, opowiadając o malowidłach przedstawiających stworzenie świata i Mękę Zbawiciela. O widniejących na balustradzie chóru wizerunkach apostołów, a na suficie – świętych i proroków.

  Prezbiterium jest poświęcone Najświętszej Maryi Pannie, stąd m.in. namalowany hymn „Salve Regina”. – Na jednym z obrazów widzimy jak Matka Boża przekazuje szkaplerz, a ci, którzy go noszą, są chronieni, nic złego im się nie dzieje. Z kolei tych, którzy nie noszą szkaplerza, spotykają złe wydarzenia. Jedna z namalowanych postaci topi się, inna jest napadnięta, a jeszcze inna wisi na szubienicy – opowiadał ks. Maniurka.

  Ponadto w kościółku znajdują się dwie kaplice: św. Jadwigi Śląskiej i św. Walentego. Obrazy w nich namalowane przedstawiają sceny z żywotów obojga świętych. Ciekawe są również malowidła na drzwiach: na jednych Anioł Stróż, na drugich śmierć bierdzka (zwana również bierdzańską), która przestrzega wychodzących z kościoła, by dobrze wykorzystali dany im czas.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół