• facebook
 • rss
 • Diecezja ma 11 nowych kapłanów

  Anna Kwaśnicka

  dodane 18.05.2013 15:24

  Przed południem w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego w katedrze opolskiej bp Andrzej Czaja udzielił święceń prezbiteratu.

  – Witajcie w gronie prezbiterów Kościoła opolskiego – zwrócił się do nowo wyświęconych bp Andrzej Czaja. – Jesteśmy wdzięczni wam, żeście usłyszawszy głos powołania Chrystusowego oddalili wszelki lęk, obawy i ochoczo podjęli trud przygotowania się we wspólnocie seminaryjnej do dzisiejszego dnia, żeście pozwolili na siebie nałożyć Chrystusowi ręce i namaścić Duchem Świętym – mówił biskup, podkreślając: – Nie bądźcie kapłanami zasiedziałymi, ale stale w drodze ku człowiekowi, by brać go za rękę i przyprowadzać do Chrystusa.

  Obrzęd święceń rozpoczęło przedstawienie kandydatów przez ks. Andrzeja Anderwalda, wicerektora Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Kandydaci wezwani po imieniu, opowiadali: „Jestem” i następnie podchodzili do prezbiterium, by wkładając dłonie w dłonie księdza biskupa złożyć przyrzeczenie posłuszeństwa jemu i jego następcom.

  Natomiast nałożenie rąk na głowę każdego z kandydatów, które odbywało się w milczeniu, poprzedziła litania błagalna do Wszystkich Świętych, podczas której diakoni padli na twarze. Po nałożeniu rąk przez bp. Andrzeja Czaję, to samo uczynili wszyscy obecni w katedrze kapłani.

  Biskup odmówił modlitwę święceń, po której księża proboszczowie nowo wyświęconych księży pomogli im włożyć stułę i ornat. Już w szatach kapłańskich każdy z nich podchodził ponownie do księdza biskupa. Najpierw biskup namaszczał dłonie neoprezbiterów, a następnie wręczał im dary ofiarne: chleb i wino z wodą, a także udzielał pocałunku pokoju.

  Nowowyświęceni księża po zakończeniu Mszy św. przeszli wraz z biskupem opolskim do kurii, gdzie otrzymali dekrety wikariuszowskie.

  Neoprezbiterzy 28 sierpnia rozpoczną pracę w następujących parafiach: ks. Marcin Adamiec w parafii Bożego Ciała w Oleśnie, ks. Robert Józef w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, ks. Tomasz Koterba w parafii św. Michała w Opolu-Półwsi, ks. Przemysław Król w parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie, ks. Łukasz Libowski w parafii św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu, ks. Radosław Łacek w parafii św. Michała Archanioła w Prudniku, ks. Marcin Pilch w parafii Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu, ks. Mateusz Podkówka w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu, ks. Kamil Ponikowski w parafii św. Jana Chrzciciela w Ozimku, ks. Tomasz Wieliczko w parafii św. Andrzeja w Ujeździe, ks. Piotr Willner w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół