Taki podpis złożyli ich przodkowie. Parafianie z Ligoty Turawskiej świętowali 200. rocznicę utworzenia lokalii.
Najważniejszą częścią trzydniowej imprezy jubileuszowej był spektakl „W ogrodach pamięci…” Podczas niego sami mieszkańcy pokazali historię swojej parafii od ustanowienia lokalii.
Lokalię ustanowiono 9-10 kwietnia 1813 roku. W 2011 r., podczas remontu kościoła parafialnego odkryto sejf, zawierający dokumenty, w tym akt erygujący lokalię w Ligocie Turawskiej.
Rękopis w języku niemieckim, pisany tzw. gotykiem został przetłumaczony, co dało obraz wiary i ofiarności ówczesnych mieszkańców. Okazało się, że podpisało się pod nim 121 osób, ojców rodzin z trzech miejscowości: Ligoty Turawskiej, Kadłuba Turawskiego i Zakrzowa z Kolonią Zakrzowską i Paliwodą.
Wśród podpisanych w dokumencie przedstawicieli z tych miejscowości byli gospodarze (48 osób), zagrodnicy (41), koloniści (9) i chałupnicy (23). Nie potrafili oni pisać, więc przy kolejnych nazwiskach widnieją trzy krzyżyki.
Mieszkańcy przygotowali inscenizację tamtych wydarzeń. W występy zaangażowało się ok 90 osób. Całość wypadła świetnie, naturalnie, zwłaszcza dzięki dopracowanym dialogom prowadzonym w miejscowej gwarze.
Grupa aktorów z Ligoty pokazała, jak doszło do podpisania aktu lokacyjnego, przedstawiła też quiz wiedzy o parafii.
Parafianie z Kadłuba w humorystyczny sposób, ale żywiołowo i ciepło zaprezentowali, jak powstawał ich kościół, kto go tworzył, przytaczali zwyczaje i anegdotki. Szczególnie serdecznie, ale i z niemałym wzruszeniem ze swoimi sobowtórami witali się przybyli na obchody księża pochodzący z parafii. Efektowna była też dużych rozmiarów scenografia.
Mieszkańcy z Zakrzowa nie wahali się „wmieszać” w swoją historię nawet egipskiego faraona.
Tak liczna była grupa aktorów z Kadłuba Turawskiego. Tu pamiątkowe zdjęcie z proboszczem. Karina Grytz-Jurkowska/ GN
O parafii i obchodach jubileuszu można przeczytać w papierowym bądź elektronicznym wydaniu Gościa Niedzielnego (w numerach 24 z 16.06 oraz 25 z 23.06.2013r.)