Nowy Numer 07/2018 Archiwum

W duchu św. Hildegardy z Bingen

Modlili się, zbierali zioła, podglądali susły. Szukali harmonii z Bogiem i światem.

- Hildegarda z Bingen pokazała nam drogę o której Kościół jakby trochę zapomniał. Chodzi o ukochanie stworzenia i odkrycie szczególnej więzi stworzenia jakim jest człowiek z wszystkimi mniejszymi braćmi i siostrami, czyli z tym wszystkim co jest, co nas otacza według zamysłu Stwórcy. Bardzo często kiedy słyszymy „zioła” to myślimy: magia, jakieś stare babki a nie klasztory średniowieczne i  mądrość pustelników. Rozważając dzieło św. Hildegardy zobaczyłem potrzebę wzbudzenia takich rekolekcji, które przyprowadzą na nowo ludzi do innej wrażliwości w stosunku do stworzenia – tłumaczy ideę rekolekcji zatytułowanych „Herbarium” (zielnik) ks. Roman Hosz, twórca i szef ośrodka rekolekcyjnego „Heliosz” w Jasionie . Św. Hildegarda z Bingen, średniowieczna mistyczka i przeorysza benedyktyńska niecały rok temu została ogłoszona przez papieża Benedykta XVI doktorem Kościoła.

Fragment tzw. murawy kserotermicznej na terenie rezerwatu   Fragment tzw. murawy kserotermicznej na terenie rezerwatu Andrzej Kerner Uczestnicy „rekolekcji z ziołami” (nie tylko kobiety!)  modlili się liturgią godzin, uczestniczyli we Mszy św., mieli okazję do skorzystania z z sakramentu pojednania. Część warsztatową rekolekcji, które zakończą się w niedzielę 7 lipca, prowadzi Beata Wielgosik z Parku Krajobrazowego „Góra Świętej Anny”. Z zadziwiającym entuzjazmem i wiedzą wprowadzała ludzi, którzy przyjechali do „Heliosza” z różnych miejsc Śląska Górnego i Dolnego w świat leczniczych i trujących właściwości  ziół, krzewów i drzew. Poprowadziła ich m.in. do rezerwatu „Ligota Dolna” na terenie którego znajduje się wiele rzadkich gatunków roślin. –Cieszymy się, że tu możemy modlić się w spokoju, oderwać do chaosu codzienności, spotkać we wspólnocie wierzących -  podkreślają Agnieszka i Adam Rozmusowie z Rudy Śl.

Więcej na temat ziół, św. Hildegardy i życiu w harmonii ze światem stworzonym w jednym z najbliższych numerów „Gościa Opolskiego”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy