• facebook
 • rss
 • Zostały po nim ruiny i słowa

  kgj

  dodane 02.09.2013 19:19

  Komu Bóg łaskę chce okazać, tego w daleki wyśle świat… - to fragment twórczości poety z Łubowic. Można go było usłyszeć w Łubowicach podczas inscenizacji teatralnej z okazji Roku Josepha von Eichendorffa.

  Poezja śląskiego romantyka w ruinach zamku brzmiała bardzo klimatycznie   Poezja śląskiego romantyka w ruinach zamku brzmiała bardzo klimatycznie Karina Grytz-Jurkowska /GN - U Eichendorffa w wieku dojrzałym zauważamy przeczucie, że to miejsce, jego pałac rodzinny w Łubowicach stanie się niestety ruiną. Oczywiście stało się to na długo po przymusowej licytacji majątku Eichendorffów w 1823 roku – tłumaczy Paweł Ryborz, kierownik Centrum Eichendorffa w Łubowicach.

  W podróż sentymentalną zabrali widzów artyści Piwnicy pod Baranami - Piotr A. Walewski i Ola Maurer oraz Marta Klubowicz i Fred Apke, niemiecki reżyser i autor scenariusza. Wszystko to w niedzielny wieczór na tle ruin pałacu w Łubowicach, gdzie 225 lat temu przyszedł na świat ten śląski poeta.

  - To w 95 procentach twórczość Josepha von Eichendorffa – mówiła po Niosące się w podświetlonych murach słowa tworzyły atmosferę tajemniczości   Niosące się w podświetlonych murach słowa tworzyły atmosferę tajemniczości Karina Grytz-Jurkowska /GN spektaklu „Eichendorff - powrót do ruin” Marta Klubowicz, aktorka, pochodząca z Nysy, która przetłumaczyła sporą część prezentowanej po polsku jego twórczości.

  Aktorzy, przemieszczając się wśród podświetlonych murów uplastycznili jego twórczość w sposób niesamowity, klimat tworzyła też gra światłocieni oraz echo.

   - Chcieliśmy pokazać go jako człowieka, który zmaga się ze sobą, szuka nowej drogi poprzez jego teksty, niekoniecznie tylko poezję, bo to także wybitny prozaik i dramaturg, a tłumacząc część tekstów, zmierzaliśmy przybliżyć twórczość tego wielkiego romantyka tym, którzy nie znają niemieckiego – mówił reżyser Fred Apke.

  Inscenizację zorganizowało Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa przy wsparciu Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu oraz polskiego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

  Spektakl przyciągnął sporą publiczność   Spektakl przyciągnął sporą publiczność Karina Grytz-Jurkowska /GN W ramach Roku Pamięci J. v. Eichendorffa odbędzie się jeszcze kilka wydarzeń:

  10 września o godz. 17 w raciborskim zamku - referat J. Gonsiora „Historia raciborskich pomników Eichendorffa”

  16 października o godz. 17 w Raciborzu (w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej) – referat J. Niemanna i J . Witeczka „Historia Łubowickiego Pałacu, stan obecny i zamierzenia”

  16-19 października w Łubowicach – konferencja naukowa „Romantyzm i jego dziedzictwo. Geneza i perturbacje duchowo-historycznego nurtu”, zorganizowana przez Centrum im. Eichendorffa we współpracy z Uniwersytetem Opolskim i Śląskim oraz otwarcie wystawy widokówek ze zbiorów A. Otlika w Łubowickim Domu Kultury

  Rok Poety zamkną obchody 156 rocznicy jego śmierci. W Łubowicach, 23 listopada o godz. 15 rozpocznie się Msza św. pod przew. ks. dra H. Rzegi, a o 16.30 odbędą się dalsze uroczystości. Dzień później, 24 listopada o godz. 16 w RCK w Raciborzu odbędzie się XXIII Festiwal Pieśni Chóralnej do słów Eichendorffa.

  Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.eichendorff.pl.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół