• facebook
 • rss
 • Potrzeba nam gołębiej wrażliwości

  kgj

  dodane 07.10.2013 00:14

  Około 150 sztandarów z całej Polski wypełniło w niedzielę, 6 października annogórską grotę.

  Na niemal wszystkich był wizerunek świętego Franciszka i gołębie. Już po raz 24. odbyła się tam Ogólnopolska Pielgrzymka Hodowców Gołębi i Orkiestr Kalwaryjskich.

  Uroczystej Mszy św. przewodził i homilię wygłosił bp pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk.

  - Przebyłem dziś do Was długą drogę - nie chodzi o odległość, ale o to, że musiałem nauczyć się waszego języka, spróbować was zrozumieć. Zawsze patrzę z radością i dużym wzruszeniem, jak ludzie z pasją wykonują różne czynności. Do takich osób zaliczam was, hodowców i muzyków, którzy dają innym swą grą tyle radości. To, co najbardziej mnie w Was zachwyca, to z jaką miłością spoglądacie na gołębie i uczycie się od nich mądrości - mówił do zebranych.

  Nawiązał do tego, że sam od ośmiu lat jest kapelanem młodzieżowej orkiestry diecezji legnickiej, a jego kierowca jest zapalonym hodowcą gołębi. Stąd ma okazję rozmawiać z nim często o tej pasji.

  - Gołębie, obojętnie z jakiego miejsca wypuści się je, zawsze trafią do domu, choć muszą pokonać długą drogę, zmierzyć się z niebezpieczeństwami, zmagać się z siłami natury. Powinniśmy brać z nich przykład. (...) Trzeba nam też takiej gołębiej wrażliwości, by widzieć potrzeby drugiego człowieka i jeszcze zrobić coś, by mu pomóc  - dodał.

  Podczas Mszy św. kapłani wypuścili w niebo gołębie.   Podczas Mszy św. kapłani wypuścili w niebo gołębie. Karina Grytz-Jurkowska/ GN Podczas Eucharystii poświęcono też nowe sztandary i wypuszczono pobłogosławione wcześniej gołębie, by niosły w świat przesłanie franciszkowego pokoju i miłości.

  Równocześnie swoje święto i pielgrzymkę wraz z hodowcami gołębi mieli też muzycy z orkiestr kalwaryjskich. Ich annogórski dyrygent, brat Krzysztof Dziedzic otrzymał z rąk gwardiana, o. Błażeja Kurowskiego dyrygencką buławę.

  - Raczej będę jej używał tylko podczas marszu, w drodze, bo tak normalnie wolę batutę - przyznaje brat Krzysztof.

  Tradycyjnie po Mszy św. muzycy udali się na cmentarz, by przy grobie dawnego kierownika muzycznego, o. Teofila Wyleżoła zagrać i odmówić modlitwę. Po południu orkiestry dały jeszcze koncert.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół