• facebook
 • rss
 • Władze PRL wobec Jana Pawła II

  ana

  dodane 17.10.2013 10:15

  24 października gościem Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana będzie dr Antoni Maziarz.

  Niepokorny kleryk, aktywny biskup, skuteczny kardynał, kłopotliwy papież – czyli problemy władzy komunistycznej z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II. Opowie o nich dr Antoni Maziarz, który będzie gościem spotkania organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.

  – Dla Karola Wojtyły – Jana Pawła II ojczyzna, naród, państwo stanowiły istotne wartości. Tymczasem niemal połowa jego życia (40 lat) przebiegła pod znakiem zniszczenia bądź ograniczenia suwerenności – podkreśla dr Antoni Maziarz. – Funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa niepokoiła aktywność duszpasterska ks. Wojtyły, szczególnie ta podejmowana wśród młodzieży i intelektualistów. Metropolita krakowski narażał się komunistom swym zaangażowaniem w budowę Kościoła na terenie Nowej Huty, udziałem w tworzeniu orędzia do biskupów niemieckich, a także upominaniem się o prawa polskich chrześcijan, wyrażanym w okresie obchodów milenijnych – wylicza dr Maziarz.

  Konsternację we władzach państwowych wywołał wybór kard. Wojtyły na papieża. – Reżim na różne sposoby starał się minimalizować skutki oddziaływania papieża: posuwano się do prowokacji, gróźb, natomiast w wymiarze oficjalnym – wyciszania oddźwięku jego nauczania. Bezskutecznie. Ówczesny przekaz Jana Pawła II jest nadal aktualny, a działania organów PRL można uznać za symptomatyczne dla wskazania kierunków polityki względem Kościoła – podkreśla dr Antoni Maziarz, który na spotkaniu zatytułowanym „Karol Wojtyła /Jan Paweł II w polityce władz PRL” opowie o motywach działań organów PRL, podejmowanych metodach i ich skuteczności w konfrontacji z następcą św. Piotra.

  Otwarte spotkanie odbędzie się w czwartek 24 października o 18.00 w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Opolu (Plac Sebastiana 3).

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół