• facebook
 • rss
 • Książki towarzyszyły jej przez całe życie

  ana

  dodane 23.10.2013 10:37

  Księgozbiór Europejki z Niemiec został podarowany Bibliotece Wydziału Teologicznego UO.

  W Bibliotece Wydziału Teologicznego trwa polsko-niemieckie seminarium nt. „Edukacja i nauka. Polskie i niemieckie doświadczenia”. We wtorkowy wieczór zostało ono poprzedzone uroczystością przekazania bibliotece księgozbioru Hanny-Renaty Laurien.

  Jak wyjaśnia ks. prof. dr hab. Tadeusz Dola, dziekan WT UO, cenny zbiór, liczący 6 tysięcy książek, jest bardzo zróżnicowany i zawiera pozycje z wielu dziedzin, m.in. germanistyki, filozofii, socjologii, politologii czy teologii. Są one sukcesywnie katalogowane przez pracowników biblioteki, a wcześniej zostały usystematyzowane przez ks. prof. dr. hab. Helmuta Sobeczkę.

  W uroczystości symbolicznego przekazania księgozbioru wzięli udział przedstawiciele strony polskiej i niemieckiej.

  – Hanna-Renate Laurien pochłaniała mnóstwo książek. Wydaje się, że czytała zarówno ze względu na treść, jak i na osobę autora. Kto weźmie do ręki jej książki, zobaczy liczne komentarze, dopiski na marginesach, zaznaczone dodatkowe źródła – mówił Hans Jörg Duppré, przewodniczący Związku Powiatów Nadrenii-Palatynatu, przyjaciel dr Laurien. – Mówiła: „Chciałabym móc przeczytać wszystko to, co chcę przeczytać”. Książki towarzyszyły jej przez całe życie – wspominał Hans Jörg Duppré.

  – Nie mogłem nawet marzyć, że ten księgozbiór znajdzie się w Opolu. Trzeba mieć protektorów i przyjaciół Śląska – mówił abp Alfons Nossol. – Hanna-Renate Laurien starała się przez całe życie o odtworzenie wolności w Europie. Starała się udostępniać wszystkim wiedzę o tym, co jest potrzebne do wolności – podkreślał. – Biblioteki są czymś absolutnie niezbędnym dla uniwersytetów. Nasz Wydział Teologiczny dzięki zbiorom Hanny-Renaty Laurien stał się bardzo międzynarodowy – zaznaczył arcybiskup Nossol.

  Symboliczne przekazania księgozbioru dokonał prof. dr Bernhard Vogel, był premier, honorowy przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera. – Bez arcybiskupa Alfonsa Nossola nie wpadlibyśmy na pomysł przekazania księgozbioru do Opola – zaznaczył na samym początku. – Życzmy sobie, aby jak najwięcej tych książek służyło jak największej liczbie zainteresowanych osób, a także pamięci o Hannie-Renacie Laurien – podkreślił.

  W Bibliotece Wydziału Teologicznego została otwarta wystawa poświęcona dr Laurien. Przygotował ją ks. Wojciech Lippa, korzystając ze zdjęć, osobistych pamiątek i zapisków Hanny-Renaty Laurien, które bibliotece zostały przekazane wraz z książkami.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół