• facebook
 • rss
 • Biskupi naszej metropolii ogłaszają Rok Rodziny

  k

  dodane 25.11.2013 11:29

  List pasterski na ten temat będzie czytany w niedzielę 1 grudnia.

  W I niedzielę Adwentu w kościołach archidiecezji katowickiej, diecezji gliwickiej i opolskiej będzie czytany list biskupów diecezjalnych metropolii górnośląskiej: abp Wiktora Skworca, bp Jana Kopca i bp Andrzeja Czai ogłaszający Rok Rodziny.

  „ Z coraz większym niepokojem patrzymy na zgubne skutki materializmu praktycznego i, z drugiej strony, na niesprzyjające warunki ekonomiczne życia wielu rodzin naszej metropolii, na niski wskaźnik dzietności i problem tzw. „eurosieroctwa”. Jako duszpasterze zauważamy również – w wielu rodzinach na Górnym Śląsku i na Śląsku Opolskim – brak należytej troski o żywą wiarę i religijne wychowanie dzieci. Słabnie praktyka regularnego uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii, rodzinne świętowanie Dnia Pańskiego i powszechny kiedyś udział w nabożeństwach majowych i różańcowych, bo codzienny pośpiech zabija ducha oraz niszczy tradycyjny rytm modlitwy”- piszą pasterze Kościoła na Śląsku.

  Odpowiedzią na kryzys rodziny i słabnące praktyki religijne ma być na terenie metropolii górnośląskiej Rok Rodziny, który będzie trwał od 1 grudnia br. do 28 grudnia 2014 r. (Niedziela Świętej Rodziny). Hasłem Roku będzie „Rodzina Miłością Wielka”. Biskupi zachęcają wiernych do modlitwy za rodziny, a szczególnie za młode pokolenie oraz do refleksji nad stanem rodzin: „Przede wszystkim otoczmy troską nasze rodziny: te które sami tworzymy. Niech jej wyrazem będzie rodzinna modlitwa i szczery, rodzinny dialog o kondycji rodziny, o tym, co w niej dobre i szlachetne. Miejmy też odwagę mówić o słabościach i brakach, aby jeszcze lepiej budować własne wspólnoty rodzinne, aby je umacniać,  aby były przestrzenią miłości, prawdy, pokoju, przebaczenia i bezpieczeństwa.” – piszą biskupi.

  W celu budowaniu przekonania o wartości sakramentalnego małżeństwa, rodziny, dziecka i wzajemnej miłości biskupi górnośląscy przypominają wiernym w liście cztery biblijne fundamenty życia rodzinnego, które powinny stać się przedmiotem refleksji:

  1. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela;

  2. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił;

  3. Czcij ojca swego i matkę swoją;

  4. Kto przyjmuje dziecko, Mnie przyjmuje

  Do refleksji na temat rodziny biskupi szczególnie polecają lekturę encykliki papieży Franciszka i Benedykta XVI „Lumen fidei” oraz adhortację apostolską „Familiaris consortio” bł. Jana Pawła II.

  W załączniku poniżej całość listu pasterskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół