• facebook
 • rss
 • Tak warto żyć!

  ak

  dodane 04.12.2013 09:35

  Nagrody i koncert ku czci św. Franciszka Ksawerego zakończyły XX Dni Xaverianum.

  Wczoraj (3 grudnia) w dzień św. Franciszka Ksawerego zakończyły się jubileuszowe, XX Dni Xaverianum – święto jezuickiego duszpasterstwa akademickiego w Opolu.

  Uroczysta gala kończąca Dni była okazją do wręczenia – po raz siedemnasty - nagród „Żar Serca”. Wręczane są w trzech kategoriach: pracownik naukowy, osoba spoza środowiska akademickiego oraz student(ka).W tym roku otrzymali je: prof. Anna Król z Politechniki Opolskiej, państwo Marzena i Jerzy Mikowie oraz studentka Anna Maria Kubicka .

  - Chcę powiedzieć parę słów podziękowań. Przede wszystkim dla tego faceta, który jest tu na obrazie (św. Franciszek Ksawery – przyp. ak). Gdyby nie jego żar serca, gdyby nie jego gorliwość, jego pragnienia i marzenia – to nie byłoby ani tego ośrodka, ani nagrody „Żar Serca”, która przyznawana jest ludziom, którzy z ogniem w sercu realizują wielkie i święte pragnienia. Chcę byśmy na niego przede wszystkim dzisiaj patrzyli, bo jest na kogo. Nie wszyscy tutaj staniemy się misjonarzami, ale ta nagroda i całe to święto jest po to, żebyśmy mogli powiedzieć: „Boże, który św. Franciszkowi Ksaweremu dałeś żar serca porusz i nasze serca ku radości ojczyzny, Kościoła, rodziny itd.”. Bardzo się cieszę, że tegoroczni laureaci naśladują Franciszka Ksawerego, że ich serce też zostało rozpalone. Życzmy sobie tego nawzajem. A możemy sobie tego życzyć, bo to co zostało zapoczątkowane 19 lat temu jest przekazywane przez kolejne pokolenia studentów i kolejnych duszpasterzy, moich współbraci. Bardzo dziękuję, że te wartości, które były u początku tego święta i tej nagrody nadal przekazują. Dzięki temu i Ksawery może być czczony i nasze serca mogą być poruszone – powiedział obecny na gali o. Wojciech Ziółek, prowincjał  południowej prowincji jezuitów, a przed laty duszpasterz akademicki w Opolu – inicjator „Dni Xaverianum”.

  Finałem święta był znakomity koncert zespołu „Raz Dwa Trzy”, entuzjastycznie przyjęty przez kilkusetosobową publiczność zgromadzoną na gali nagrody „Żar Serca”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół