• facebook
 • rss
 • Wyjdź z cienia i pokaż dobro

  ana

  dodane 17.12.2013 20:18

  Harcerze przywieźli do Opola Betlejemskie Światło Pokoju.

  „Wyjdź z cienia – pokaż dobro!” – to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju, które w nocy z 14 na 15 grudnia słowaccy skauci przekazali polskim harcerzom podczas Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Stamtąd płomień z Groty Narodzenia w Betlejem do katedry opolskiej przywieźli harcerze z 11. Drużyny Harcerskiej „Wschód”, 107. Drużyny Harcerskiej „Powsinogi” oraz 30. Drużyny Starszej Harcerskiej „Feniks”.

  Podczas nabożeństwa Słowa Bożego, które odbyło się we wtorek 17 grudnia, biskupowi Andrzejowi Czai lampion z Betlejemskim Światłem Pokoju wręczył Rafał Janowski. – Dziękuję wam za to, że co roku pilnujecie tego, aby dotarło do nas Światło Betlejemskie – biskup opolski zwrócił się do harcerzy.

  – Jak nie ma ognia bez tlenu, tak i w życiu człowieka nie ma światła płynącego z Bożego Słowa bez wiary w sercu – mówił bp Andrzej Czaja, zapraszając do refleksji nad usłyszanym fragmentem Ewangelii o św. Józefie, do którego we śnie przyszedł Anioł Pański. – Jeśli człowiek wierzy, to umie pokonać w sobie lęk. A wtedy potrafi dokonać rzeczy wielkich – mówił biskup opolski, podkreślając, że jeśli człowiek ma w sercu wiarę, to stać go na dobro.

  – Dziś w świecie nieraz lekceważy się wartość wiary, depcze ją, chce się ją zepchnąć do sfery życia prywatnego, żeby nie mogła być manifestowana w sferze publicznej. Są w świecie rejony, gdzie wiarę się prześladuje. Tymczasem wiara ma w sobie taką moc, że zwycięża w człowieku wszelki lęk, obawy i strach, dlatego żeby wychodzić z cienia i pokazywać dobro trzeba dbać o wiarę, trzeba mieć choćby lekko tlący się płomień wiary – wskazywał biskup, podpowiadając, jak o wiarę zabiegać: – Słuchajcie Bożego Słowa, żyjcie na chwałę Bożą, służcie bliźnim. Dbajcie, żeby być w świątyni Pana w niedziele i święta, żeby nie było dnia bez modlitwy, żeby Dekalog mieć mocno w sercu i nie dać się uwieść światu.

  Na zakończenie nabożeństwa bp Andrzej Czaja przekazał ogień z Betlejem harcerzom z całego województwa, którzy zaniosą go do miast, instytucji, szpitali i parafii.

  Tegoroczne hasło sztafety „Wyjdź z cienia – pokaż dobro!” to nawoływanie do podjęcia wyzwania stania się lepszym, zaproszenie do pracy nad sobą. – Wiemy, że tylko autentyczny przykład pociąga za sobą innych, dlatego sami wymagamy najwięcej od siebie. Wierzymy, że każdy z nas posiada w sobie dobro, którym może zarażać innych. Trzeba się tylko odważyć wyjść z cienia – wyjaśniają harcerze.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół