• facebook
 • rss
 • Obniżające się standardy i obiecujące wydarzenia

  ak

  dodane 09.01.2014 13:23

  Spotkanie opłatkowe opolskiego środowiska akademickiego.

  Na dorocznym spotkaniu opłatkowym środowiska akademickiego Opola jak zwykle zgromadzili się rektorzy opolskich uczelni (prof. S.S. Nicieja, prof. M. Tukiendorf, prof. M. Duczmal, dr T. Halski) , naukowcy, pracownicy administracyjni oraz władze miasta (wiceprezydent Danuta Wesołowska) i województwa (marszałek Andrzej Buła) oraz biskupi – gliwicki Jan Kopiec, opolski – Andrzej Czaja oraz bp Paweł Stobrawa i bp nominat Rudolf Pierskała. W sumie ok. dwustu osób przyszło do auli Muzeum Diecezjalnego w wieczór 8 stycznia. Wszystkich przywitał ks. prof. Tadeusz Dola – dziekan Wydziału Teologicznego UO.

  - Potrzeba nam ustawicznego poszukiwania fundamentu, na którym możemy budować wszystko to kim jesteśmy i do czego dążymy, i co o sobie potrafimy powiedzieć. W centrum oczywiście staje Najwyższy Pan, jako Dziecko – co jest tajemnicą, której do końca na tym świecie z pewnością nikt z nas nie zdoła przeniknąć (…) Czy stać nas na naśladowanie tych wspaniałych ludzi (Trzech Królów –przyp. ak), którzy są pokazującymi jak życia nie przegrać, jak z życia uczynić coś bardzo wspaniałego. Tego sobie wszyscy bez wyjątku życzymy – mówił bp Jan Kopiec komentując ewangelię o wędrówce Trzech Króli do Betlejem i pokłonie małemu Jezusowi.

  Wśród życzeń tradycyjnie składanych także przez rektorów opolskich uczelni dość dramatycznie zabrzmiał głos rektora UO, prof. Stanisława Sławomira Niciei, który alarmował w sprawie obniżania się standardów obyczajowych. –Nawet w murach uczelni słyszy się język brudny, język obraźliwy, bluźnierstwa, ludzi źle ubranych, źle mówiących, ludzi dość przypadkowych. Często widzę na moim uniwersytecie ludzi tak samo ubranych jak menele przynoszący puszki po piwie do skupu złomu. Często nie odróżniam profesora od menela. (…). Narodowi nie zagraża to, że są pijaczkowie, narodowi zagraża to, że elity będą marne. Pilnujmy standardów akademickich, pewnej klasy, formy, kultury wzajemnego odnoszenia się do siebie – apelował prof. Nicieja.

  Po śpiewie kolęd przeplatanym wierszami Ernesta Brylla i ks. Jana Twardowskiego recytowanymi przez alumnów opolskiego seminarium duchownego bp Andrzej Czaja poświęcił opłatki i podziękował środowisku akademickiemu za trud edukacyjny i formacyjny młodego pokolenia. – Przed nami rok obiecujący – podkreślał biskup opolski. Wśród wydarzeń niosących nadzieję bp A. Czaja wymienił fakt, że wkrótce diecezja będzie miała nowego biskupa pomocniczego oraz kanonizację bł. Jana Pawła II. – To wielka szansa, ale potrzeba naszego zaangażowania. Także środowiska naukowego. Bo mamy z kogo zaczerpnąć – i z jego życia, i z myśli, osobowości, świadectwa. Trochę błogosławiony nasz rodak tak jakby na półkę odłożony, jakby na marginesie zostawiony – mówi ksiądz biskup zapowiadając m.in. wydarzenie plenerowe związane z kanonizacją bł. Jana Pawła II.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół