• facebook
 • rss
 • Śpiewanie kolęd – kołem ratunkowym

  ks.zh/k

  dodane 18.01.2014 13:52

  W Pawłowie k. Raciborza wspólnie kolędują od 10 lat.

  Od 10 lat w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Pawłowie k. Raciborza spotykają się zespoły śpiewacze oraz soliści z terenu Gminy Pietrowice Wielkie na Koncercie Kolęd. Nauczyciele muzyki ze szkół w Cyprzanowie, Krowiarkach, Makowie, Pawłowie, Pietrowicach Wielkich i Samborowicach przygotowują dzieci i młodzież do występu na koncercie, na którym brzmią stare i nowe kolędy, pastorałki i przyśpiewki o tematyce nawiązującej do Bożego Narodzenia.

  Tradycyjnie na początku występuje Chór „Cantate” DFK Pawłów, który pod kierunkiem pani Gabrieli Grytner prezentuje trzy kolędy (jedną w języku niemieckim). Następnie dzieci i młodzież z poszczególnych szkół podstawowych i gimnazjum, grając na różnych instrumentach, śpiewając a nawet tańcząc, wyrażają swoją radość z narodzenia Pana.

  Od dwóch lat niezwykle ciekawie prezentował się występ parafialnego zespołu „3 + 1” z Cyprzanowa, który tym razem wykonał utwory muzyki dawnej.

  W jubileuszowym koncercie wystąpiło 7 zespołów, 3 solistki i Chór „Cantate” – w sumie ok. 100 osób. Główną organizatorką koncertu od samego początku, we współpracy z Gminą Pietrowice Wielkie, jest Regina Strzeduła – dyrektor ZSP Pawłów, która po występach wraz z wójtem gminy Andrzejem Wawrzynkiem, wręczała zespołom i solistom okolicznościowe dyplomy.

  Koncert od samego początku prowadzi ks. Zygmunt Hupka – proboszcz parafii Pawłów, wypełniając przerwy w występach ciekawymi opowiadaniami i refleksjami nawiązującymi do tajemnicy wcielenia Syna Bożego oraz zachęcając wszystkich do śpiewania kolęd. – „Człowiek ma w mózgu jeden pokój o określonym metrażu przeznaczony na kulturę. W naszych czasach media zapychają go nam tandetą kulturalną. Utrzymywanie tradycji, na przykład zaśpiewanie w domu trzech zwrotek kolędy a nie jednej, podobnie jak znajomość hymnu państwowego, piosenek harcerskich czy żołnierskich, jest kulturalnym kołem ratunkowym. Dzięki niemu nie pauperyzujemy się do końca. To coś, co nas trzyma w kulturalnym pionie moralnym. Dlatego śpiewanie kolęd jest takie ważne” – cytował ks. Zygmunt Hupka słowa dr. Piotra Klimka, dyrektora Centrum Promocji i Rozwoju Akademii Sztuki w Szczecinie.

  Jubileuszowy koncert zakończył wspólny śpiew „kolędy wszech czasów” – „Cicha noc” w wykonaniu wszystkich uczestników koncertu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół