Nowy numer 13/2024 Archiwum

Uniwersytet Opolski świętuje 20-lecie

Medale dla zasłużonych i ogromne brawa dla arcybiskupa Nossola.

W 20. rocznicę uchwalenia ustawy sejmowej o utworzeniu Uniwersytetu Opolskiego, który powstał z połączenia dwóch uczelni - Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Instytutu Teologiczno-Pastoralnego - odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UO. Wzięli w nim udział rektorzy wszystkich 20 polskich uniwersytetów, a także przedstawiciele władz miasta i województwa oraz biskup opolski Andrzej Czaja wraz biskupem pomocniczym Rudolfem Pierskałą.

Podczas jubileuszowej uroczystości prof. Stanisław S. Nicieja, rektor UO, wraz z Darią Lipińską-Nałęcz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wręczył 10 osobom pamiątkowe medale. W gronie wyróżnionych znaleźli się nie tylko wszyscy rektorzy opolskiej uczelni (prof. Jerzy Pośpiech, prof. Franciszek Marek, prof. Józef Musielok, prof. Krystyna Czaja), ale też jej współtwórcy i zasłużeni dla jej rozwoju, wśród nich: abp Alfons Nossol, prof. Dorota Simonides, prof. Maria Nowakowska, prof. Stanisław Gajda, ks. prof. Helmut Sobeczko i Adrian Chabiur.

Na medalu, zaprojektowanym przez prof. Mariana Molendę i dr. Grzegorza Gajosa z Instytutu Sztuki UO, umieszczono łacińską maksymę „Universitas summum bonum” („Uniwersytet najwyższym dobrem”).

Nagrodzony wielkimi brawami abp Nossol nie tylko podkreślił ogromne znaczenie Uniwersytetu Opolskiego dla rozwoju naukowego Śląska Opolskiego, jak i znaczenie obecności Wydziału Teologicznego w strukturach uniwersyteckich, ale także opowiedział o tym, w jaki sposób w dzieciństwie dowiedział się, czym jest uniwersytet.

– Zanim poszedłem do pierwszej klasy, umiałem już czytać, dzięki starszej pani, którą nazywaliśmy „Muszką”. Nasz elementarz miałem cały przeczytany. Ostatnia czytanka nosiła tytuł „Wielkie miasto Wrocław”. I ostatnie zdanie w tej czytance brzmiało: „Wrocław ma jeden z najsłynniejszych uniwersytetów w Europie” – opowiadał abp Nossol, wspominając, że chciał się dowiedzieć, co to jest uniwersytet. Mama nie potrafiła mu odpowiedzieć i kazała czekać do soboty na powrót taty z Bytomia. – Zaraz w szkole, po długiej przerwie, zapytałem o to nauczyciela. Stanął, popatrzył na mnie, zmierzył mnie wzrokiem z dołu do góry, z góry w dół i powiedział, że z uniwersytetem to nigdy w życiu nie będę miał do czynienia – wspominał arcybiskup, dodając, że dziś może powiedzieć, że praktycznie całe życie spędził na uniwersytecie.

Uniwersytet Opolski ma 8 wydziałów, 45 kierunków studiów, 14 uprawnień do doktoryzowania i 6 do habilitowania. W 20-letniej historii jego mury opuściło ok. 80 tysięcy studentów.

W niedzielę o 18.00 w kościele seminaryjno-akademickim biskup opolski Andrzej Czaja odprawi Mszę św. z okazji Święta Uniwersytetu, a w poniedziałek o 12.00 w Collegium Maius odbędzie się otwarcie Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy