• facebook
 • rss
 • "Najlepsi z najlepszych" w Zdzieszowicach

  kgj

  dodane 14.03.2014 13:56

  Liczą się ludzie, nie tylko medale – pokazywali całym sobą niepełnosprawni sportowcy.

  Prawie setkę dyplomów i pucharów wręczono niepełnosprawnym sportowcom i ich opiekunom w czwartek 13 marca w Zdzieszowicach. Wszystko to podczas XXI gali Plebiscytu Niepełnosprawnych Sportowców.

  Na kinowej scenie mieli okazję zaprezentować się podopieczni laureaci olimpiad specjalnych, Stowarzyszenia Kultury Fizycznej, szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, domów pomocy społecznej i środowiskowych dom samopomocy.

  Tak ciepła atmosfera panuje jedynie na uroczystościach w których biorą udział osoby niepełnosprawne. Spontaniczny uśmiech, uważne oglądanie otrzymanej nagrody i natychmiastowa interwencja, jeśli stojący obok zawodnik nie dostał dyplomu czy pucharu. A te wszystkie były w barwie złota. Wiele radości sportowcom sprawił też prezent od marszałka województwa – różnobarwne walizki, z którymi można pojechać nawet na dalekie zawody.

  - Ja jeżdżę konno, na rowerze, pływam. Fajnie jest stać na scenie i dostawać puchary – przyznaje Grażyna Nita.

  - Ja już wiele razy wygrywałam. Czasem trudno zwyciężyć, innym razem się udaje. Też jeżdżę konno, rowerem, biegam, skaczę w dal. Zaś będę wygrywać i tu przyjadę – zapowiada Ania Czepuryk.

  Ich opiekunki, Barbara Wysocka i Bożena Dawidowska z DPS w Czarnowąsach przyznają, że nie można nastawiać podopiecznych tylko na wygraną, ale rozwijać ich umiejętności, dopingować, żeby dziewczyny miały z tego satysfakcję.

  - Ja trenuję biegi, lekkoatletykę, gram w kosza, tenis stołowy, pływam. Ale jak nie jestem pierwsza to też nie szkodzi, ważne że mogę startować – stwierdza Danuta Fijałkowska. Cieszy się, że przy okazji zawodów i innych imprez może się spotkać ze znajomymi z innych ośrodków.

  - Ale trzeba do końca walczyć o medal. Ja startowałem w zawodach lekkoatletycznych, zajmując od pierwszego do trzeciego miejsca. Pierwszy raz uczestniczę w plebiscycie i cieszę się bardzo - mówi siedemnastoletni Dawid Ługowski z SOSW z Nysy, trenowany przez Bogdana Wojnę.

  Prócz niepełnosprawnych sportowców nagrodzono też sportowców z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Zdzieszowicach. Odznakę "Za zasługi dla Województwa Opolskiego" przyznano Jerzemu Edwardowi Marciniakowi. Za działalność w środowisku osób niewidomych i słabowidzących uhonorowano Joannę Staliś, prezes Nyskiego Klubu Sportowo-Turystycznego Niewidomych i Słabowidzących Atut i Renatę Tomaszewską, prezes Opolskiego Klubu STNiS Cross.

  Uczczono też pamięć zmarłego burmistrza Zdzieszowic, Dietera Przewdzinga i Małgorzaty Gizy, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych. Specjalna delegacja udała się, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na ich grobach.

  Imprezie przewodniczyli ks. prałat Zygmunt Lubieniecki, wieloletni kapelan opolskich sportowców i Sybila Ziemerman, burmistrz Zdzieszowic. Dla sportowców wystąpili uczniowie Zespołu Szkół nr w Zdzieszowicach – wokalistka Hanna Posid oraz zespół taneczny i muzyczny.

  - Przez dwie dekady ta impreza się rozwijała, wspierał ją mocno zmarły burmistrz Dieter Przewdzing, liczę że kolejny samorząd będzie kontynuować tę tradycję - podsumowuje Eugeniusz Wasyliszyn.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół