• facebook
 • rss
 • Ojczyzna domem dla wszystkich

  ana

  dodane 03.05.2014 18:33

  Opolanie uczcili 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

  W 223. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski Mszy św. sprawowanej w intencji ojczyzny w katedrze opolskiej przewodniczył bp Paweł Stobrawa.

  – Życie według zasad Ewangelii, życie według przykazań nie tylko jest możliwe, ale jest to sposób na piękne życie – podkreślał w kazaniu, zachęcając nie tylko do dziękowania za wielkich i zasłużonych Polaków, którzy służyli ojczyźnie, ale przede wszystkim do postawienia sobie pytania „co my mamy czynić, aby ojczyzna nasza była domem dla wszystkich ludzi?”.

  W Mszy św. uczestniczyli m.in. posłowie i senatorowie z Opolszczyzny, przedstawiciele władz województwa opolskiego i władz samorządowych, a także przedstawiciele służb mundurowych, oświaty i sądownictwa oraz kombatanci i harcerze.

  Po jej zakończeniu uroczysty marsz przeszedł ulicami Katedralną, Piastowską i Zamkową na plac Wolności. – Konstytucja 3 maja, okoliczności jej uchwalenia, a następnie obalenia, to szczególna lekcja historii. W równym stopniu ukazująca narodowe cnoty jak i wady – mówił wojewoda opolski Ryszard Wilczyński.

  - Jednak, nie zapominając o lekcji Konstytucji 3 maja, o współczesnych wyzwaniach, nie przymykając oczu na to, co w ojczyźnie zmiany wymaga, uzyskaliśmy prawo do satysfakcji i radości z naszego 25-lecia wolności, naszych 10 lat w Unii Europejskiej. Tej radości, tej dumy, nie musimy, nie powinniśmy, nie możemy odkładać na jutro. Jest w niej siła budowy naszej współczesnej tożsamości – obywatelskiego, odpowiedzialnego społeczeństwa, w kraju, który na wielu polach ma wyniki lepsze niż inni – podkreślał wojewoda opolski.

  Oficjalne obchody zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół