• facebook
 • rss
 • Umów należy dotrzymywać

  ak

  dodane 07.05.2014 14:56

  Opolskie Colloquium Prawno-Historyczne po raz dziesiąty.

  -  Pomysł zrodził zorganizowania Colloquium zrodził się przed dziesięciu laty. Zaczynaliśmy od kilku prelegentów, a w tym roku mamy pięćdziesięciu. Każdego roku tych prelegentów przybywało, a mieliśmy ich z prawie wszystkich ośrodków uniwersyteckich w Polsce, a także z zagranicy – z Libanu, z Białorusi, Włoch, Czech, Ukrainy. Każdego roku konferencja dotyka innej materii. Analizowaliśmy różne aspekty sprawiedliwości, własności, wolności, nauczania prawa, elitaryzmu, egalitaryzmu. Rok temu prof. Marek Maciejewski zaproponował tegoroczną tematykę: „Pacta sunt servanda – umów należy dotrzymywać” – mówi ks. dr Piotr Sadowski, inicjator Opolskiego Colloquium Prawno-Historycznego, pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji UO i jeden z czterech sekretarzy X Colloquium.

  - Wydaje się, że temat jest trafiony, bo mnóstwo osób przyjęło zaproszenie i przyjeżdża do Brzegu na Colloquium. Wśród nich m.in. prof. Bronisław Sitek, prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, specjalista prawa rzymskiego. Pacta sunt servanda to ciekawa zasada obecna niemal w każdym systemie prawnym. Korzeniami sięga ona do prawa rzymskiego i wypowiedzi wybitnego jurysty rzymskiego Ulpiana (przełom II i III wieku po Chr.): „zawarte pakta będę chronił”. Dopiero w średniowieczu termin „pakta” został zrównany z terminem „umowy”. To wielki imperatyw sumienia, by dotrzymywać umów, ale czasami jest to niemożliwe i umowy trzeba rozwiązać. To także może mieć miejsce, gdy zmieniają się okoliczności. Czasami umowy przestają obowiązywać. O tym mówili już Seneka, Cyceron i św. Tomasz z Akwinu – tłumaczy ks. Piotr Sadowski.

  Co roku podczas Colloquium stowarzyszenie Civitas Christiana przyznaje nagrodę „Peregryna z Opola – za umiłowanie sprawiedliwości”. W tym roku kapituła wyróżniła trzy osoby: prof. Ewę Ferenc – Szydełko (prawnik, UO), Ryszarda Zembaczyńskiego (prezydent Opola) i dr Antoniego Maziarza (historyk, UO).

  Organizatorami X Colloquium Prawno-Historycznego na Zamku Piastów Śl. w Brzegu (8 - 9 maja) są Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego oraz Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół