Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Z czym do europarlamentu?

Poznaj poglądy etyczne i polityczne kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

Mieszkańcy województwa opolskiego będą wybierać posłów do Parlamentu Europejskiego wspólnie z mieszkańcami województwa dolnośląskiego. Kandydatom z pierwszych miejsc list wyborczych PO, PiS, PSL, Solidarnej Polski, Polski Razem Jarosława Gowina i Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke zadaliśmy wspólnie z „Gościem Wrocławskim” dwa zasadnicze pytania przygotowane przez redakcję centralną GN:

„Czy jest Pani/Pan za całkowitą ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci?” oraz: „Czy dla Pani/Pana małżeństwo to tylko i wyłącznie związek kobiety i mężczyzny?”.Dawid Jackiewicz (PiS), Stanisław Rakoczy (PSL), Beata Kempa (SP), Artur Zasada (PR) i Robert Iwaszkiewicz (NP) dwukrotnie odpowiedzieli: TAK. Bogdan Zdrojewski (PO) nie udzielił odpowiedzi.

Z kolei Europejska Federacja Ruchów Obrony Życia „Jeden z nas” w krajach UE zadała pytania kandydatom do Parlamentu Europejskiego o ich stosunek do życia ludzkiego.Wyniki ankiet są opublikowane w internecie i sukcesywnie uzupełniane na specjalnie przygotowanych stronach internetowych. W Polsce na stronie: wybory.jedenznas.pl. Dzięki temu można sprawdzić, jaką (prawdopodobnie) decyzję podjęliby poszczególni kandydaci, gdyby przyszło im zagłosować w kwestii ochrony życia ludzkiego od poczęcia.

„Publikujemy wyniki (w skali od 0 do 100) kandydatów, którzy zdecydowali się ujawnić przed obywatelami swoje standardy etyczne w kwestiach kluczowych dla życia, a precyzyjnie dostosowanych do kompetencji Parlamentu Europejskiego. Wciąż zachęcamy kandydatów do nadsyłania wypełnionych kwestionariuszy, bowiem osób, które wstrzymują się przed ujawnieniem swoich poglądów w kluczowych dla Europejczyków kwestiach etycznych, nie możemy jako obywatele obdarzyć naszym zaufaniem” - piszą organizatorzy akcji na stronie internetowej.

W internecie można także sprawdzić zbieżność swoich poglądów politycznych z tymi, które deklarują partie polityczne. Projekt „EUANDI” umożliwia wyborcom łatwe porównanie ich przekonań z programami poszczególnych partii. Po wstępnym ustosunkowaniu się do zawartych w ankiecie pytań wystarczy wskazać odpowiednią partię, aby sprawdzić, w jakim stopniu jej priorytety zgadzają się z oczekiwaniami wyborcy. Więcej na stronie: euandi.eu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy