Nowy Numer 16/2024 Archiwum

W drodze jest bezpiecznie

Służba porządkowa czuwa nad ruchem, pilnuje trasy i długości postojów.

– Jako porządkowi staramy się zabezpieczyć jak najlepiej pielgrzymkę. Mamy też pomoc z zewnątrz. Przykładowo w środowy dzień pomagali nam policjanci ze Strzelec Opolskich – mówi ks. Tomasz Jałowy, szef porządkowych.

Gdy pielgrzymka we wtorek przeszła z Kamienia Śląskiego na Górę św. Anny, pokonując około 12 kilometrów, ks. Tomasz Jałowy przejechał w tym czasie ponad 50 kilometrów, dojeżdżając we wszystkie miejsca na trasie, gdzie była potrzebna obecność służby porządkowej.

W tym roku w pilnowanie trasy, miejsc i długości postojów zaangażowanych jest 15 kleryków z Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.

– Kierowanie ruchem to trudne zadanie, bo mamy świadomość, że odpowiadamy za życie i zdrowie pielgrzymów – mówi kleryk Michał Kędra. – Przygotowując się do pracy na pielgrzymce, przeszliśmy kurs w Gliwicach, a później niektórzy z nas mieli też trochę praktyki. Przykładowo w czasie rekolekcji oazowych niejednokrotnie prowadziłem kolumnę pieszych w drodze do kościoła – opowiada Michał Kędra, który na Jasną Górę pielgrzymuje od 2007 roku, a pierwszy raz jako porządkowy. Michał przyznaje, że idąc w grupie całkiem inaczej przeżywa się pielgrzymkowy czas, ale również odpowiadając za ruch można poczuć się pątnikiem.

W drodze jest bezpiecznie   Szef porządkowych - ks. Tomasz Jałowy (po prawej), z głównym przewodnikiem opolskiej pielgrzymki - ks. Marcinem Ogioldą Anna Kwaśnicka /Foto Gość Oprócz kleryków, którzy odpowiadają za cały strumień, w każdej grupie idą kierujący ruchem, którzy przeszli specjalne przeszkolenie. – Tuż przed pielgrzymką kolejnych 20 osób odbyło kurs i otrzymało uprawnienia – wyjaśnia ks. Tomasz Jałowy.

Nowością na opolskiej pielgrzymce była zmieniona trasa na odcinku między Jemielnicą i Zawadzkiem. Dotąd pątnicy szli około 12 kilometrów drogą wojewódzką nr 426, którą porusza się wiele samochodów ciężarowych. – Tym razem zeszliśmy z głównej drogi. Wychodząc z Jemielnicy kierowaliśmy się na Barut, a później lasem do Zawadzkiego. Dziękujemy Nadleśnictwu Zawadzkie, które pomogło nam wytyczyć trasę i przeprowadzić nią pielgrzymkowe grupy – podkreśla ks. Jałowy i dodaje, że dzięki tej zmianie nie tylko było bezpieczniej, ale i spokojniej. Łatwiej włączyć się w modlitwę, słuchać konferencji czy śpiewać, gdy wokół jest cisza lasu, a nie nieustanny hałas z silników samochodowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pobieranie... Pobieranie...