• facebook
 • rss
 • Dom 110 niepełnosprawnych

  ana

  dodane 16.09.2014 10:31

  W Domu Pomocy Społecznej w Kadłubie, prowadzonym przez Franciszkanki Misjonarki Maryi, świętowano jubileusz.

  Placówka, w której swoje miejsce odnaleźli chłopcy, młodzieńcy i mężczyźni niepełnosprawni umysłowo, powstała w 1964 r. Prowadzą ją siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. – Obecnie w domu mamy 110 mieszkańców, którzy podzieleni są na 8 grup wychowawczo-opiekuńczych. 38 z nich jest w wieku szkolnym – opowiadała s. Maria Bobrowska FMM podczas uroczystego apelu z okazji 50-lecia powstania Domu Pomocy Społecznej i przybycia sióstr do Kadłuba.

  Apel poprzedziła dziękczynna Msza św. w domowej kaplicy. Przewodniczył jej bp Andrzej Czaja, a koncelebrowali: o. Cherubin Żyłka OFM, ks. Józef Krawiec, ks. Franciszek Wolnik, proboszcz parafii w Kadłubie, ks. Andrzej Kowolik, dziekan dekanatu strzeleckiego oraz ks. Joachim Kobienia.

  – Tu jest coś więcej niż Dom Pomocy Społecznej – mówił w kazaniu bp Andrzej Czaja. – Tu wyczuwa się atmosferę miłości. To dom, w którym wiele ludzkiej biedy prowokuje pytania „dlaczego Boże?”. Odpowiedź zawarta jest w jednym słowie: „Bóg”. Nie potrafimy powiedzieć, dlaczego ich to spotkało. Dlatego najlepszą odpowiedzią jest nasza pomoc – podkreślał biskup opolski.

  Podczas apelu poszczególne grupy mieszkańców domu zaprezentowały, jak wygląda ich codzienność. Chwalili się uprawianymi dyscyplinami sportu, zdobytymi umiejętnościami pracy. Prezentowali krótkie inscenizacje, a także przyjaciołom domu i emerytowanym pracownikom podziękowali ręcznie wykonanymi statuetkami w kształcie serca. – To wy tworzyliście 50-letnią historię tego miejsca, byliście świadkami tego, co tutaj się działo. W tych murach zostawiliście część swojego życia i serce, które kochało – podkreślała s. Janina Telega FMM, dyrektorka placówki.

  S. Janina Telega FMM podziękowała także obecnym pracownikom, a jest ich 74. – Wiem, że z oddaniem i poświęceniem służycie. Dziękuję wam za waszą ofiarność, współpracę, za miłość, jaką wkładacie w swoje posługiwanie – podkreślała siostra dyrektor.

  Natomiast obecny na uroczystości starosta strzelecki Józef Swaczyna przekazał placówce prezent urodzinowy – 5 tys. złotych.

  Więcej o jubileuszu w "Gościu Opolskim" z dnia 28 września br.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół