• facebook
 • rss
 • Ekologiczne święto wielkiej rodziny

  ak

  dodane 17.10.2014 13:31

  Finał konkursu Caritas i WFOŚiGW „Razem oszczędzamy wodę i energię”.

  - W ciągu roku robimy pranie średnio 520 razy. Zważywszy, że dziecko wychowuje się około 20 lat to w ciągu tych 20 lat robimy 10 400 prań. W ciągu trzydziestu lat to już jest cyfra ok. 15 tysięcy. Jedno pranie zawiera średnio 30 drobnych rzeczy. Tak więc pierzemy w ciągu tych 30 lat ok. 468 tysięcy rzeczy. Jeśli na jednym praniu oszczędzamy nawet tylko dwa litry wody, to w tym okresie oszczędzamy ok. 30 tysięcy litrów wody. Dziękujemy za umożliwienie nam takiej oszczędności – mówiła Barbara Piotrowska z Dobrzenia Wielkiego w imieniu laureatów konkursu „Razem oszczędzamy wodę i energię”.

  Konkurs zorganizowany przez Caritas Diecezji Opolskiej we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu miał na celu promocję idei troski o środowisko naturalne. Przeznaczony był dla rodzin, które mają co najmniej pięcioro dzieci. WFOŚiGW w Opolu ufundował  nagrody, którymi było 50 nowoczesnych pralek o wysokiej klasie oszczędności wody i energii dla 50 wyróżnionych rodzin.

  - W konkursie w sumie wzięło udział 148 rodzin. To oznacza, że mamy w diecezji co najmniej tyle rodzin wielodzietnych – mówił Artur Wilpert z opolskiej Caritas  podczas uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się 17 października w Opolu na terenie Centrum Rehabilitacji dla Dzieci im. ks. bpa Józefa Nathana.

  - Wiele się mówi i pisze o rodzinie. Można wiele pięknie mówić i pisać, ale najważniejsze są konkretne czyny, które spieszą z pomocą rodzinie. Wydaje mi się, że ta piękna akcja jest wymownym tego wyrazem, by śpieszyć rodzinie wielodzietnej z pomocą. Staję przed wami jako dziewiąte dziecko w rodzinie, ten najmłodszy. Dzisiaj pytamy czy można sobie pozwolić na wielką, wielodzietną rodzinę. Myślę, że rok 1947, rok mojego urodzenia, nie był czasem łatwiejszym od dzisiejszych lat. W mojej, wielodzietnej rodzinie jak wiele doświadczyłem radości, jak wiele przeżyłem ciepła, jak bardzo wspominam wieczory rodzinne, zwłaszcza zimowe. Wtedy rodzice mieli dla nas czas, spędzaliśmy je wspólnie, razem, pięknie. Ten piękny dar jaki dzisiaj otrzymujecie niech będzie wyrazem uznania dla was, waszych rodzin, dla trudu, który podejmujecie w waszych rodzinach – powiedział podczas uroczystości bp Paweł Stobrawa.

  Nagrody wręczał ksiądz biskup, wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek oraz Piotr Soczyński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, który wyraził nadzieję na kontynuowanie konkursu w przyszłym roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół