• facebook
 • rss
 • Pod opieką Jana Pawła II

  kgj

  dodane 27.10.2014 13:36

  Tydzień temu, podczas jubileuszu kościoła i szkoły wnieśli relikwie papieża do swojej świątyni, w środę pierwszy raz przeżywali jego wspomnienie a w najbliższą sobotę uczczą go wraz ze wszystkimi świętymi.

  Biskup Paweł Stobrawa i proboszcz ks. Norbert Mikler wnieśli do kościoła relikwie Jana Pawła II   Biskup Paweł Stobrawa i proboszcz ks. Norbert Mikler wnieśli do kościoła relikwie Jana Pawła II Karina Grytz-Jurkowska/Foto Gość - Takie zrządzenia na pewno nie były przypadkowe... – zaczyna opowiadać Maria Michalczyk. I wymienia: otrzymanie relikwii z rąk samego kard. Stanisława Dziwisza, portretu papieża od kard. Gulbinowicza, który pięć lat temu przyjechał do naszej parafii poświęcić sztandar szkoły a teraz modli się za nami u grobu papieża...

  Dla parafii św. Antoniego w Roszowickim Lesie miniony tydzień był szczególny, poświęcony ukochanemu patronowi. W ostatnią niedzielę wierni uczestniczyli w obchodach setnej rocznicy poświęcenia świątyni i piątej od nadania imienia Jana Pawła II miejscowej szkole podstawowej.

  - Wszystko zaczęło się od beatyfikacji naszego papieża. Pięć lat temu postanowiliśmy przyjąć go jako patrona naszej szkoły, później włączyliśmy się też w rodzinę szkół im. JP II. Mam wrażenie, że dzięki tej postaci, która jest dla nas niekwestionowanym autorytetem nasza placówka zyskała taką indywidualną tożsamość, że jej uczniowie czują się wyróżnieni. Myślę, że cenią swojego patrona. Po tych latach mogę ciągle powiedzieć o nim „Odszedłeś a jesteś tak blisko”, bo my rzeczywiście czujemy jego wsparcie, obecność – podkreśla Maria Michalczyk, dyrektor szkoły.

  Podkreśla, że promowanie postawy Karola Wojtyły wśród młodych ludzi, którzy są wrażliwi na prawdę, szukają wartości pomaga im je odnaleźć, bo papież potwierdził je swoim życiem. O związku ze szkołą i jej patronem świadczy fakt, że w obchody zaangażowało się nie tylko wielu uczniów, ale też absolwentów i ich rodziców.

  - Pamiętam jak pomagałam córce robić te albumy. Włożyłyśmy w ich przygotowanie wiele czasu i sił… – wspomina oglądając archiwalne i nowe prace uczniów na temat papieża Katarzyna Schaffarczyk z Roszowickiego Lasu. – A ja do dziś pamiętam homilię kard. Gulbinowicza, mówił do nas tak od serca, serdecznie i ciepło – dodaje Ewa Głombik z Sukowic, której dzieci są uczniami tej szkoły.

  Uczniowie, parafianie i goście zgromadzili się na potrójnych uroczystościach   Uczniowie, parafianie i goście zgromadzili się na potrójnych uroczystościach Karina Grytz-Jurkowska/Foto Gość W tym dniu odbyło się też uroczyste wprowadzenie do świątyni relikwii Jana Pawła II.

  - Byliśmy po nie jeszcze w czerwcu. Mieliśmy je odebrać od s. Tobiaszy, która była towarzyszyła Ojcu Świętemu do końca. Ale okazało się, że w oddali jest kard. Dziwisz z grupą obcokrajowców. Przez cały czas zerkał na nas, wreszcie podszedł, porozmawiał, zaprosił do swojego gabinetu. Chwilę później przyszedł tam razem z fotografem, bo my nie mieliśmy swojego i sam wręczył nam relikwie. Dzięki temu mamy teraz piękne pamiątkowe zdjęcia – opowiadają proboszcz, ks. Norbert Mikler i dyrektorka szkoły.

  Przewodniczący jubileuszowej Eucharystii bp Paweł Stobrawa poświęcił nowy ołtarz po prawej stronie nawy, w którym umieszczono relikwiarz, obraz „Jezu ufam Tobie” wzorowany na widzeniu św. Faustyny oraz portret papieża Polaka, ofiarowany parafii przez kard. Henryka Gulbinowicza.

  W środę, 22.10. mieszkańcy i uczniowie mieli po raz pierwszy okazję przeżywać dzień wspomnienia św. Jana Pawła II.

  Uczniowie oraz pracownicy szkoły jak i proboszcz tej parafii  wspólnie podejmują wiele inicjatyw, by uczcić pamięć nowego świętego, zwłaszcza w tym roku. Różne konkursy, marsz pamięci i wieńczące cały ciąg działań będą trwały do 18 maja 2015 roku. Obok wspomnień będzie działalność charytatywna, w tym już 6 grudnia organizowany co roku jarmark mikołajowy, z którego dochód jak co roku będzie przeznaczony na prezenty dla dzieci z zabrzańskiej kliniki hematologiczno-onkologicznej.

  Więcej o parafii i obchodach rocznicowych w aktualnym Gościu Niedzielnym (nr 43).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół