• facebook
 • rss
 • Spacerek w dawnym wulkanie

  ak

  dodane 07.11.2014 14:21

  Nowa atrakcja na Górze św. Anny. Czy geologiczna wyjątkowość przyciągnie tutaj pielgrzymów i turystów?

  Gmina Leśnica oddała do użytku tzw. geostanowisko w dawnym kamieniołomie nefelinitów na Górze Świętej Anny. Teraz jest to bardzo atrakcyjnie zagospodarowany turystycznie teren, ale do niedawna dawne wyrobisko było porośniętą chaszczami wielką dziurą gdzie nielegalnie porzucano śmieci i opróżniano szamba.

  Od czasu kiedy w 2010 obszarowi Góry Świętej Anny został nadany status geoparku przez dwa lata trwały prace porządkujące teren dawnego kamieniołomu. W 2012 r. gmina Leśnica rozpoczęła realizację projektu udostępnienia turystom tej jego części, która nie jest rezerwatem przyrody. Ścieżka turystyczno-edukacyjna wiedzie w sam głąb kamieniołomu gdzie widoczne są słupy nefelinitowe.

  - Na ścieżce pokazane są słupy nefelinitowe, skamieniałości w marglach, erozyjna działalność wody. Dobrze widoczny ze ścieżki jest także kopczyk tufu wulkanicznego, który jest pomnikiem przyrody i położony jest na terenie geologicznego rezerwatu przyrody – informuje Beata Wielgosik, główny specjalista ds. ochrony przyrody Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny.

  Szaroczarne kamienie i słupy nefelinitowe widoczne są także w grocie lurdzkiej oraz po prawej stronie schodów prowadzących do bazyliki. Całość geostanowiska można podziwiać z tarasów widokowych, przez jeden z lejów przerzucony jest mostek. Nie brakuje ławeczek i opisów mijanych osobliwości geologicznych. Strome schodki prowadzące w najniższy punkt kamieniołomu są solidne, metalowe z poręczami.

  Rejon Góry Świętej Anny - obok Łuku Mużakowa oraz Karkonoskiego Parku Narodowy wraz z otuliną - jest jednym z trzech geoparków w Polsce.  W jego skład wchodzi kamieniołom nefelinitów, dolina „Krowioka”, amfiteatr skalny, rezerwat „Biesiec” oraz kamieniołom Ligota Dolna.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół