• facebook
 • rss
 • Powalczą o czyste serca

  ana

  dodane 30.11.2014 21:58

  W Opolu młodzi rozpoczęli Adwent ekumenicznym spotkaniem modlitewnym.

  Papież Franciszek w 2. roku przygotowań do Światowych Dni Młodzieży dał młodym ludziom za temat do podjęcia jedno z ośmiu ewangelicznych błogosławieństw: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”.

  Dlatego właśnie o czyste serca modlili się uczestnicy corocznej Ewangelicznej Modlitwy Młodych, która w 1. niedzielę Adwentu zgromadziła młodzież, duszpasterzy i biskupów Kościołów: katolickiego i ewangelicko-augsburskiego.

  Nabożeństwu przewodniczył bo Rudolf Pierskała, który w homilii przypomniał słowa papieża Franciszka wygłoszone w czasie jego pielgrzymki do Turcji: „Duch Święty sprawia jedność Kościoła: jedność w wierze, jedność w miłości, jedność w spójności wewnętrznej. Kościół i Kościoły są wezwane, by dać się prowadzić przez Ducha Świętego, przybierając postawę otwartości, gotowości uczenia się i posłuszeństwa.(…) Chodzi tu o perspektywę nadziei, ale jednocześnie perspektywę mozołu, ponieważ zawsze jest w nas pokusa, aby opierać się Duchowi Świętemu, bo miesza, rusza z miejsca, każe chodzić, przynagla Kościół, by szedł naprzód. A zawsze łatwiej i wygodnej zasiąść na swoich statycznych i niezmiennych pozycjach.”

  – Łatwiej się jest okopać na swoich z góry upatrzonych pozycjach i bronić w tych okopach swego, niż wyjść z okopów i szukać – mówił bp Rudolf Pierskała i zachęcał, by nie siedzieć w okopach, ale podjąć ryzyko i szukać zgody, przebaczenia, pojednania, nawrócenia.

  – Jesteśmy tu, by lepiej się poznawać, rozumieć, by wspólnie wsłuchiwać się w to, co Pan Bóg ma nam do powiedzenia – mówił bp Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augburskiego, który jako proboszcz parafii ewangelickiej w Opolu od początku brał udział w organizowaniu adwentowego spotkania młodzieży w duchu ekumenii.

  Czym jest czystość? Bp Niemiec nawiązując do kilku obrazów, m.in. komputera, który dzięki programowi antywirusowemu jest oczyszczony z niepożądanego oprogramowania, przypominał, że dbanie o czyste serce, to dbanie o to, by wszystkie czyny, myśli, działania miały czyste intencje. – Jest to trudne, bo nawet kiedy czynimy coś dobrego, to niejednokrotnie chcemy, by nas zauważono, pochwalono – mówił bp Niemiec, pytając, czy wtedy rzeczywiście robimy coś dla Chrystusa czy dla pokazania się?

  – Ludzie czystego serca widzą lepiej i więcej, bo dostrzegają Boga i Jego działanie w swoim życiu i życiu świata. Sięgając po Biblię, w oczach drugiego człowieka i w pięknie przyrody odnajdują Boga – podkreślał zwierzchnik ewangelickiej diecezji katowickiej.

  W czasie nabożeństwa śpiew prowadziły trzy zespoły: Solus Deus z Golasowic, MzM z Jastrzębia–Zdroju oraz Eremos z Zawadzkiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół