• facebook
 • rss
 • Miej się na baczności

  ak

  dodane 07.01.2015 12:44

  Nowy proboszcz wprowadzony do parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu przez poprzednika, który został biskupem.

  W uroczystość Epifanii czyli Objawienia Pańskiego w kaplicy parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu odbyło się wprowadzenie w urząd nowego proboszcza. 16 listopada ubr. w miejsce poprzedniego proboszcza ks. dr. Mariana Niemca - który został biskupem ewangelickiej diecezji katowickiej po śmierci bp Tadeusza Szurmana - zgromadzenie parafialne parafii w Opolu wybrało na urząd proboszcza ks. Wojciecha Prackiego.

  Uroczystemu nabożeństwu przewodniczył właśnie bp  Marian Niemiec, a asystentami wprowadzającymi byli: zwierzchnik polskich luteran - bp Jerzy Samiec oraz proboszcz krakowski - ks. dr Roman Pracki. W nabożeństwie uczestniczyli duchowni katoliccy na czele z bp Pawłem Stobrawą. Byli także: ks. infułat Edmund Podzielny – proboszcz opolskiej katedry, o. Hubert Zabłocki OFM – gwardian klasztoru franciszkanów w Opolu oraz teologowie z Katedry Instytutu Ekumenizmu i Badań nad Integracją WT UO – ks. prof. Zygfryd Glaeser oraz ks. dr hab. Rajmund Porada.

  Wyraźnie wzruszony był ks. bp Niemiec podczas obrzędu instalacji nowego proboszcza – kiedy po nałożeniu rąk i modlitwie przekazywał ks. W. Prackiemu klucze do świątyni, w której pracował przez 24 lata.- Miej się na baczności, gdyż Pan Ciebie wybrał, abyś budował mu dom na święty przybytek. Miej się na baczności, aby wykorzystać potencjał, który tutaj jest. To nie oznacza, że nie ma tutaj wiele do zrobienia. Jest wiele wyzwań i dziedzin, w których zaczynamy nie dawać sobie rady: kwestia młodzieży, studentów – mówił bp Niemiec wyliczając zadania, które czekają nowego proboszcza opolskich ewangelików.

  Ks. Wojciech Pracki w kazaniu poprosił wiernych o wyrozumiałość, wzajemną modlitwę, wsparcie, wskazówki i rady. - Razem z bliskimi staję się dziś częścią tej społeczności. To jest tak, jak z nową cegłą, kamieniem. Trzeba poczekać aż zastygnie zaprawa murarska i dany kamień się uleży. Ja z pewnością też potrzebuję czasu, aby wszystkich poznać, poznać rytm bicia serca tej parafii – mówił.

  Słowa pozdrowienia w imieniu ordynariusza diecezji opolskiej i wszystkich opolskich biskupów przekazał bp Paweł Stobrawa. – Dziękuję Bożej Opatrzności, że mogłem brać udział w tej wzniosłej uroczystości. Cieszę się, że przychodzi do Opola proboszcz, który chce być pasterzem dla swojej owczarni, być cegłą w budowli Kościoła. Niech moc Bożego Ducha towarzyszy, prowadzi, a Pan niech strzeże i błogosławi – powiedział bp Stobrawa.

  Ks. Wojciech Pracki pochodzi z Ostrowa Wielkopolskiego, do tej pory pracę duszpasterską pełnił w Cieszynie a następnie był asystentem Biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego (czyli zwierzchnika wszystkich polskich luteran)  i rzecznikiem prasowym tego Kościoła w Warszawie. Jest członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Jego żona Dorota jest teolożką i anglistką. Mają sześcioletnią córkę.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół