• facebook
 • rss
 • Szczery dialog z sąsiadem

  k

  dodane 13.01.2015 12:14

  List pasterski biskupa opolskiego na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

  W najbliższą niedzielę (18 stycznia) w kościołach diecezji opolskiej czytany będzie list pasterski biskupa opolskiego z okazji Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w roku 2015.

  Bp Andrzej Czaja wzywa diecezjan do otwierania się na dialog i wzajemnie na siebie, odkrywania ekumenicznego dziedzictwa Soboru Watykańskiego II oraz podejmowania wspólnych ekumenicznych inicjatyw.

  Komentując hasło tegorocznego tygodnia ekumenicznego: „Jezus rzekł do Samarytanki: »Daj mi pić!«”(J 4,7) biskup opolski zauważa w liście: „Samarytanie byli dla Żydów nieprzyjaciółmi. Nie przeszkodziło to jednak Jezusowi w podjęciu dialogu z Samarytanką, w której widział przede wszystkim człowieka. Dlatego jej nie odtrącił. Co więcej, poprosił ją o przysługę: »Daj mi pić!« (J 4,7), co wywołało u Samarytanki głębokie zdziwienie: »Jakżeż Ty, będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę, bym Ci dała] się napić?« (J 4,9). Otwartość Jezusa prowadzi do spotkania i do bliższego wzajemnego poznania się. Jezus uczy nas, że w relacjach z ludźmi nie wolno kierować się uprzedzeniami czy stereotypami. One często odtrącają ludzi od siebie i są zarzewiem wrogości”.

  W dalszej części listu bp Czaja apeluje o postawę dialogu wśród chrześcijan i przypomina, że ekumenizm od czasów Soboru Watykańskiego II stał się „jednym z zasadniczych elementów myślenia o Kościele”, wzywa także do wierności ekumenicznemu dziedzictwu soboru potwierdzonemu przez Jana Pawła II w encyklice „Ut Unum Sint”.

  „Podejmujmy na różne sposoby dzieło jednania Kościoła. Czyńmy to przez szczery dialog z naszymi niekatolickimi sąsiadami i znajomymi, w formie gorliwej modlitwy o jedność chrześcijan, poprzez wspólne zgłębianie Słowa Bożego oraz ekumeniczne spotkania o charakterze naukowym religijnym i społecznym” – pisze biskup ordynariusz..

  Przypominając liczne ważne spotkania oraz inicjatywy ekumeniczne odbywające się na terenie naszej diecezji, bp Andrzej Czaja zaprasza szczególnie na ogólnopolskie zakończenie Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, które w tym roku odbędzie się w Opolu (niedziela 25 stycznia, godz. 16, katedra opolska).

  Poniżej do pobrania całość listu pasterskiego.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół