• facebook
 • rss
 • Na pomoc katedrze

  Andrzej Kerner

  dodane 05.02.2015 13:17

  Biskup opolski powołał Kapitułę Odnowy Katedry Opolskiej.

  Wczoraj (4 lutego) w sali kapitulnej kurii diecezjalnej spotkali się przedstawiciele opolskich uczelni, środowiska artystycznego i reprezentanci mediów, którzy na zaproszenie biskupa opolskiego Andrzeja Czai uczestniczyli w zebraniu założycielskim Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej.

  - Zadaniem kapituły będzie promocja tematu odnowy katedry a jednocześnie wsparcie starań Kościoła o zyskanie koniecznych środków na jej renowację – mówił bp Andrzej Czaja.Katedra jest w złym stanie – mimo poprzednich i trwających remontów m.in. dwóch wież - renowacji wymagają zarówno jej mury jak i wnętrze.

  - Katedra należy do najstarszych obiektów Opola. To perła średniowiecznej architektury – mówił ks. prof. Piotr P. Maniurka, diecezjalny konserwator zabytków, który zaprezentował problemy wymagające pilnych prac konserwatorskich. – Chodzi o wizerunek tej katedry. Jej zewnętrzny stan jest bardzo nadwątlony – mówił ks. Maniurka podkreślając, ze należy ona do dziedzictwa kulturowego miasta i regionu.Do tej pory nie były na terenie katedralnym prowadzone badania archeologiczne. Ks. prof. Maniurka nie wyklucza m.in., że na ścianach wewnątrz świątyni zostaną odkryte polichromie (są takie w zakrystii). Zagadką jest także co kryje się pod posadzką tylnej kaplicy św. Jana Nepomucena (pod chórem), gdzie do niedawna stała średniowieczna chrzcielnica.

  Założenia szerokiej kampanii wspierającej ideę odnowy katedry przedstawiła Beata Balicka-Błagitka, dyrektor diecezjalnego Biura Koordynacji Projektów.

  - Celem kampanii jest zachowanie dziedzictwa kulturowego w trosce o przyszłe pokolenia. Działaniem zmierzającym do tego celu jest m.in. renowacja i konserwacja katedry, a narzędziami m.in. promocja tej idei, dzięki której mamy szansę pozyskać środki na jej realizację. Po raz ostatni mamy szansę skorzystać ze środków unijnych w latach 2014-2020. Brak wkładu własnego uniemożliwi nam jednak aplikowanie o środki z tego źródła – mówiła B. Balicka-Błagitka.

  Fragment elewacji nad portalem głównym katedry. Widoczne połacie zmurszałej cegły   Fragment elewacji nad portalem głównym katedry. Widoczne połacie zmurszałej cegły Andrzej Kerner /Foto Gość Ks. infułat Edmund Podzielny, proboszcz parafii katedralnej przedstawił dotychczasowe starania o środki unijne i z tzw. funduszy norweskich, które niestety spełzły na niczym. Ze środków zebranych przez parafię oraz z dotacji innych źródeł (urząd miasta, urząd marszałkowski, wojewódzki konserwator zabytków, Ministerstwo Kultury, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska) w latach ostatnich udało się przeprowadzić remonty i renowacje (duże ołtarze, witraże) za kwotę 2 mln 798 tys. 691 zł.

  W dzień zebrania założycielskiego kapituły przyszła wiadomość, że kolejny projekt złożony w MKiDN został odrzucony – zabrakło 2,5 punktu do 70 punktów kwalifikujących do uzyskania środków ministerialnych. Szacowany wstępnie koszt inwestycji w katedrze wynosi ok. 20 mln zł. W tym na remont murów i elewacji zewnętrznych potrzeba 11 mln 700 tys. zł.

  Założenia i cele działania Kapituły spotkały się z przychylnym odzewem zebranych.– Na ochronę zabytków w naszym województwie mamy milion złotych. To katastrofa! Jednak nie możemy się bać, musimy mówić pełnym głosem. Nie możemy zostawić miasta wojewódzkiego tak zaniedbanego – mówił prof. Nicieja, rektor UO wzywając do realizacji śmiałych wizji przy renowacji katedry. Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf zadeklarował pomoc i współpracę wyspecjalizowanych komórek uczelni z diecezjalnym Biurem Koordynacji Projektów. Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego zapowiedziała zorganizowanie sesji nt. katedry i jej historii. Pełne wsparcie i pomoc w propagowaniu idei odnowy katedry zadeklarowali także zaproszeni partnerzy medialni, wśród których znalazł się także„Gość Opolski”.

  Dzień wcześniej spotkali się duchowni zaproszeni do Kapituły, a wkrótce spotkają się środowiska biznesu i stowarzyszeń społecznych. Uroczysta inauguracja Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej odbędzie się  8 marca podczas liturgii w katedrze opolskiej. Liderem Kapituły jest Adam Feusette, były wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Opolu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół