• facebook
 • rss
 • Odwiedzali sąsiadów i zbierali ofiary na misje

  Anna Kwaśnicka

  dodane 07.02.2015 15:50

  W Opolu zakończył się X Przegląd Kolędników Misyjnych.

  Na scenie a auli seminarium duchownego pojawili się królowie, aniołowie, Maryje z Dzieciątkami, dzieci afrykańskie i hinduskie, a także pastuszkowie.

  Do Opola na X Przegląd Kolędników Misyjnych przyjechały delegacje z 10 parafii diecezji opolskiej. To tylko garstka z tych, którzy w okresie Bożego Narodzenia odwiedzali mieszkańców w swoich parafiach, śpiewając kolędy, opowiadając o krajach misyjnych, a przede wszystkim zbierając ofiary na rzecz misjonarzy.

  – Ofiary zebrane przez kolędników zasilają konto Funduszu Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej. Każdego roku z tych pieniędzy dotujemy projekty realizowane przez naszych misjonarzy. Są to nieduże projekty, do 5000 euro, m.in. budowa studni, zakup rowerów dla katechistów, zakup nowych opon do samochodów, którymi misjonarze docierają do wiosek w swoich parafiach – wyjaśnia ks. Stanisław Klein, diecezjalny duszpasterz ds. misji.

  – Każdy misjonarz może liczyć też na 2 tysiące zł rocznie kieszonkowego, które otrzymuje w czasie urlopu w Polsce. Więc jeśli przyjeżdża co 2 lata, to na czas pobytu w Polsce otrzymuje od nas 4 tysiące zł – tłumaczy ks. Klein.

  Przegląd rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Rudolf Pierskała. – Słyszeliśmy „Idźcie na cały świat”. Ten świat to nasze parafie. Tam poszliśmy, modliliśmy się z naszymi parafianami, prosiliśmy o ofiarę na misje, a przez to staliśmy się małymi misjonarzami nie wyjeżdżając na inny kontynent – mówił ks. Henryk Pocześniok, prezes Funduszu Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej, który dziękował kolędnikom w imieniu wszystkich misjonarzy: – Wasza pomoc, ofiary przez was zebrane, właśnie do nich dotrą, a także do tych, wśród których są, z którymi się modlą, dla których pracują.

  – Dobrą Nowinę trzeba głosić nieustannie. Przez piękne i pobożne życie dawać świadectwo o Panu Jezusie i głosić, że Pan Jezus się urodził dla naszego zbawienia. Taki był cel też odwiedzin kolędowych – podkreślał w homilii bp Rudolf Pierskała.

  – Wyruszaliście do domów i przypominaliście tę radosną nowinę, wypraszaliście Boże błogosławieństwo dla mieszkańców, a przede wszystkim propagowaliście ideę troski o misje i pamięci o misjonarzach – mówił biskup Pierskała, przypominając, że z diecezji opolskiej na wszystkich kontynentach pracują misjonarze, nie tylko kapłani, ale również dwie świeckie misjonarki. – Są naszymi reprezentantami, dlatego naszym zadaniem i obowiązkiem jest ich wspierać – podkreślał biskup.

  W Borkach Wielkich czy Głogówku kolędnicy pukali do domów 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego. W Chrząszczycach, Górkach i Złotnikach dzieci kolędowały w niedzielę 4 stycznia, z kolei w Steblowie kolędnicy każdego dnia towarzyszyli księdzu proboszczowi w duszpasterskich odwiedzinach kolędowych.

  – Na misje zebraliśmy blisko 6 tysięcy zł oraz sporo słodyczy, którymi dzieci podzieliły się między sobą, a także z podopiecznymi Domu Dziecka w Chmielowicach i Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie – opowiada Klaudia Milek, katechetka, która przygotowała 35-osobową grupę kolędującą w Górkach, Chrząszczycach i Złotnikach.

  – Na przeglądzie jesteśmy już po raz 10. W wielu rodzinach tradycja kolędowania misyjnego przechodzi z starszego rodzeństwa na młodsze. Również przedszkolaki kolędują – mówi pani Klaudia.

  – W naszej parafii z roku na rok kolędników przybywa. W tym roku w akcji wzięło udział 205 dzieci, od 6-latków po gimnazjalistów. Kolędnicy byli podzieleni na 34 grupy – opowiada ks. Ryszard Kinder, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Głogówku.

  – W święto Trzech Króli o 14.00 mieliśmy nabożeństwo rozesłania w kościele, po którym dzieci wyruszyły na wyznaczone ulice. Najmłodszym grupom towarzyszyli rodzice – wyjaśnia ks. Kinder. W Głógówku na rzecz misjonarzy uzbierano 11 200 zł. – Ogromną pracę wykonali katecheci, którzy przygotowali dzieci do kolędowania, a także rodzice, którzy włączyli się m.in. w przygotowanie strojów – podkreśla proboszcz.

  W przeglądzie, w sobotę 7 lutego, uczestniczyli kolędnicy z parafii: Matki Boskiej Szkaplerznej w Chrząszczycach, NSPJ w Zawadzkiem, św. Marii Magdaleny w Racławiczkach, św. Elżbiety w Nysie, św. Apostołów Piotra i Pawła w Steblowie, Wszystkich Świętych w Brożcu, św. Bartłomieja w Głogówku, Niepokalanego Serca Maryi w Kolonowskiem, św. Franciszka w Borkach Wielkich i św. Mikołaja w Raciborzu.

  Zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie zostali nagrodzeni książkami.

  Uczestnicy X Przeglądu Kolędników Misyjnych   Uczestnicy X Przeglądu Kolędników Misyjnych Anna Kwaśnicka /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół