• facebook
 • rss
 • W dwustulecie urodzin kompozytora

  ak

  dodane 21.04.2015 09:16

  Wkrótce inauguracja paczkowskiego Festiwalu im. Moritza Brosiga.

  W tym roku Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami” odbędzie się po raz 13., ale okazja do posłuchania muzyki tego kompozytora i organisty jest wyjątkowa. 15 października minie 200 lat od jego narodzin.

  Moritz Brosig urodził się w Lisich Kątach, niewielkiej wiosce leżącej tuż przy granicy polsko-czeskiej. Stamtąd utalentowany syn niezamożnych rodziców ruszył w wielki muzyczny świat. Jego kompozycje – msze, graduały, motety, nieszpory, pieśni oraz utwory kameralne – w drugiej połowie XIX wieku zdobyły wielką popularność, były grywane na całym kontynencie. A w ostatnich latach jego muzyka przeżywa renesans. Jego kompozycje sakralne były wykonywane m.in. dwa lata temu w bazylice św. Piotra podczas dorocznego święta Zakonu Maltańskiego.

  Już 3 maja będzie można posłuchać pierwszego koncertu. Odbędzie się on jak zwykle w kościółku pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lisich Kątach, dawnej kaplicy pałacowej, w której Brosig grywał do Mszy. W programie jego „Ave Maria”, a także znakomite i słynne kompozycje sakralne m.in. Rossiniego, Pergolesiego, Haendla, Faure'a i  Francka. Wystąpią: Halina Mansarlińska (fortepian), Joanna Bortel (alt), Joanna Zawartko-Kołodziej (sopran) i Magdalena Wachowska (mezzosopran). Początek o godz. 13.

  – Staramy się dotrzeć do miejsc, w których jeszcze muzyka Moritza Brosiga nie gościła. Tym razem po raz pierwszy odwiedzimy z koncertem Stary Paczków – informuje Andrzej Kłoczko, dyrektor Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie. Tam koncert odbędzie się 19 lipca (godz. 17).

  Pięć koncertów festiwalu brosigowskiego odbywa się co miesiąc w innym miejscu, także po stronie czeskiej – w Javorniku. Szczegółowy program Festiwalu do pobrania poniżej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół