• facebook
 • rss
 • Siostry zakonne u św. Anny

  ana

  dodane 16.05.2015 21:30

  O. Sylwester Cabała: - Obudź się, aby móc obudzić świat, który jest wokół ciebie.

  W sobotę przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego odbyła się tradycyjna pielgrzymka osób konsekrowanych z diecezji opolskiej i gliwickiej na Górę św. Anny. Modlitewno-formacyjne spotkanie rozpoczęło się od konferencji nt. „Obudzić świat. Piękno życia konsekrowanego”, wygłoszonej przez o. Sylwestra Cabałę, redemptorystę. Temat tej refleksji został zaczerpnięty z programu formacji stałej życia konsekrowanego w Polsce.

  O. Sylwester Cabała, przypominając słowa papieża Franciszka do wyższych przełożonych zgromadzeń męskich i żeńskich, podkreślał, że zakonnicy i zakonnice powinni być mężczyznami i kobietami zdolnymi obudzić świat wokół siebie z różnych form letargu i uśpienia.

  – Papież Franciszek zwraca nam uwagę, że żeby budzić świat, w którym żyjemy, powinniśmy być prorokami lub prorokiniami, dającymi świadectwo. „Prorok ma zdolność zgłębiania historii i interpretowania zdarzeń, zna Boga i zna ludzi wokół siebie” – o. Sylwester przytaczał słowa papieża Franciszka.

  Wyjaśniał, że każdy człowiek, który chce budzić świat, dawać świadectwo jako prorok, musi brać pod uwagę dwa kierunki: w stronę tajemnicy Boga, który daje się poznać na różne sposoby, i w stronę ludzi, którzy są wokół.

  – By iść do ludzi, ale nie z pustymi rękami, ale z doświadczeniem, które zdobywamy spoglądając w kierunku Bożej tajemnicy – wyjaśniał o. Sylwester Cabała. Zachęcał, by w przykładach wielu proroków obecnych na kartach Pisma Świętego, osoby konsekrowane dostrzegały siebie. Gdyż tylko człowiek Boży zdolnym jest przemienić świat, bo z nim jest Bóg, który dokonuje przemiany. Zwracał też uwagę na to, że osoby konsekrowane bardziej mają być prorokami niż inni wierni, jako że to one troszczą się o sprawy Jezusa.

  O. Sylwester Cabała   O. Sylwester Cabała Anna Kwaśnicka /Foto Gość Natomiast wśród konkretnych zadań proroków i prorokiń, o. Cabała wymienił: ogłaszanie, przekazywanie, zwiastowanie drugiemu człowiekowi Bożego słowa; podejmowanie w imię Jezusa walki ze złym duchem; pokazywanie radości i szczęścia życia z Bogiem oraz potwierdzanie, że Bóg sam wystarczy; nie pozwalanie na zniekształcanie obrazu Boga, a także obrazu człowieka przed Bogiem.

  – Prorok, jeśli dzieli się osobistym doświadczeniem spotkania z Bogiem, pokazuje piękno Jego oblicza, piękno Jego miłości, wielkość Jego miłosierdzia. Jako osoby konsekrowane, oddające swoje życie dobremu Bogu, mamy krzewić to, ukazywać piękno Boga poprzez słowo, nauczanie, rekolekcje, katechezy, poprzez słowo pisane, obraz, dzisiejsze sposoby komunikowania, ale przede wszystkim w bezpośrednim spotkaniu, wysłuchaniu. W byciu z chorym człowiekiem, młodym, starszym – mówił o. Sylwester Cabała. – Prorok jest tym, który stara się tym, co doświadcza, dzielić na zewnątrz – podkreślał i zachęcał: – Przyciągajmy, dawajmy odczuć piękno naszej drogi, dawajmy odczuć radość, że jesteśmy szczęśliwi na drodze życia konsekrowanego, mimo trudu i różnych przeszkód, słabości ludzkich, których doświadczamy. To Bóg jest Tym, który napełnia nasze serca szczęściem i radością. I zachęca nas, byśmy szukali nowych dróg i nowego języka, by tym szczęściem z innymi się dzielić.

  W dalszej części pielgrzymki była Msza św. w bazylice, której przewodniczył bp Jan Kopiec, siostrzane spotkanie w franciszkańskim klasztorze oraz Dróżki NMP.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół