• facebook
 • rss
 • Bp Czaja prosi o miejsce dla chrześcijan z Syrii

  k

  dodane 11.06.2015 11:23

  Chodzi o znalezienie należących do parafii pomieszczeń, w których tymczasowo mogliby zamieszkać.

  Przedwczoraj w imieniu biskupa opolskiego Andrzeja Czai ks. Ginter Żmuda – dyrektor wydziału gospodarczo-finansowego i ks. Waldemar Musioł – dyrektor wydziału duszpasterskiego opolskiej kurii wysłali do księży dziekanów list, w którym zawarta jest prośba o solidarność z prześladowanymi chrześcijanami w Syrii oraz włączenie się w akcję sprowadzenia do Polski 300 rodzin chrześcijańskich z tego kraju. Akcję rozpoczęła Fundacja Estera, a głośnym jej rzecznikiem jest także s. Małgorzata Chmielewska, założycielka wspólnoty „Chleb Życia”.

  „Proszę więc Księdza Dziekana najpierw o przekazanie Proboszczom prośby o gorliwą modlitwę ze wspólnotami parafialnymi w intencji prześladowanych chrześcijan, następnie zaś o rozeznanie w Waszym dekanacie miejsc administrowanych przez parafie (nieużytkowane plebanie, domy katechetyczne, domy rekolekcyjne i inne  pomieszczenia parafialne), w których – w razie nagłej potrzeby – można by umieścić rodziny uchodźców chrześcijan i tym samym udzielić im tymczasowej doraźnej pomocy do czasu uregulowania ich sytuacji prawnej w naszym kraju. W udzieleniu tej ewentualnej pomocy współdziałać miałyby także inne podmioty, jak państwo, samorząd, diecezja, a przede wszystkim wspomniana wyżej Fundacja Estera.
  Zdajemy sobie sprawę z zaskakującego charakteru powyższej prośby. Jest ona jednak bardzo konkretnym wyrazem wciąż podejmowanego przez Papieża Franciszka wołania o chrześcijańską solidarność z cierpiącymi i ubogimi, wobec którego nie możemy pozostać obojętni” – czytamy w liście.

  – Ta prośba ma na razie charakter hipotetyczny, ponieważ nie wiemy, jak rozwinie się akcja sprowadzania rodzin syryjskich. Chodzi o rozpoznanie możliwości pomocy. Wskazanie miejsca będzie traktowane jako wyrażenie ewentualnej gotowości przyjęcia uchodźców, a nie jako ich konkretne zaproszenie – zaznacza ks. Waldemar Musioł.

  Pod koniec czerwca będzie wiadomo, czy miejsca, w których rodziny syryjskie mogłyby znaleźć tymczasowe miejsce pobytu, zostały wskazane przez księży proboszczów.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Stanisław_Miłosz
   13.06.2015 17:17

   Bez intensywnej stymulacji jeszcze rządu Kopacz, to ta dobra wola ugrzęźnie w urzędniczych niemożliwościach i skończy się niczym i nawet tym 60. się nie pomoże.

   Dlatego kto jeszcze nie poparł, to może tam:

    

   http://citizengo.org/pl/22759-udzielenie-azylu-syryjskim-chrzescijanom

    

    

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół