• facebook
 • rss
 • Pierwsi pielgrzymi już w drodze

  ana

  dodane 16.08.2015 11:59

  W niedzielny poranek na Jasną Górę wyruszyli pątnicy strumienia nyskiego.

  Pielgrzymi z czterech „szóstek”: żółtej, niebieskiej, fioletowej i czerwonej, nim ustawili się w pielgrzymkowym szyku, uczestniczyli w Mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP na Rynku Solnym w Nysie. Eucharystii, koncelebrowanej przez księży przewodników grup, przewodniczył ks. prałat Mikołaj Mróz, proboszcz parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie. To on wyprawił pątników w drogę, udzielając im błogosławieństwa, a także głosząc pierwsze w czasie tej pielgrzymki kazanie.

  – Hasłem tej pielgrzymki jest „Nawrócenie umysłu i serca”, a tematem dzisiejszej liturgii słowa jest głupota i mądrość – wyjaśniał ks. Mikołaj Mróz, tłumacząc, że w Biblii te pojęcia są inaczej rozumiane niż w naszej codzienności. – Według Biblii głupota to brak używania rozumu, a Bóg dał człowiekowi rozum, by poznawał cel swego życia, nie żył instynktownie. Głupotą jest mieć rozum i nie poznać Boga – mówił ks. prałat Mróz, dopowiadając, że mądrość polega na zrozumieniu, co jest wolą Pana w naszym życiu.

  – Jesteśmy na tej ziemi pielgrzymami, otrzymaliśmy czas, żeby odkryć w swoim życiu Boga, zbawienie wieczne i Chrystusa, który jest pokarmem dla nas – podkreślał.

  Po Mszy św. były ostatnie wskazówki dla porządkowych z poszczególnych grup. I w drogę! Upałów dziś nie ma, co sprzyja pielgrzymom. Niebo zasnute chmurami, lokalnie kropi bądź pada.

  W tym samym czasie, gdy pielgrzymi startowali z Rynku Solnego, sprzed kościoła św. Elżbiety Węgierskiej w Nysie na szlak wyruszała franciszkańska „jedynka czerwona”. A w południe w drogę wyruszy „szóstka zielona”, czyli grupa prudnicka, która pierwszego dnia maszeruje samotnie, a do grup z Nysy dołączy dopiero w poniedziałkowe przedpołudnie w Strzeleczkach, gdzie będzie wspólna Msza św. i obiad przygotowany przez mieszkańców.

  Szefem strumienia nyskiego jest ks. Józef Zwarycz, proboszcz parafii w Starym Paczkowie, a także przewodnik „szóstki żółtej”. Ks. Józef z opolską pielgrzymką związany jest od lat. Z uśmiechem wspomina czasy, kiedy jeszcze Wołczyn należał do diecezji opolskiej, i właśnie z grupą wołczyńską wędrował na Jasną Górę.

  W „szóstce żółtej” posługuje również o. Tomasz Kafka SVD, duszpasterz z parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie.

  Pierwszego dnia wspólnie wędrują: „szóstka niebieska” z nyskiej parafii św. Jakuba i św. Agnieszki oraz „szóstka fioletowa” z Niemodlina. Pierwszą z tych grup prowadzą ks. Stanisław Zioła i ks. Daniel Leśniak, a drugą – ks. Mariusz Płechaty. Na niedzielnym odcinku grupie towarzyszy też dk. Paweł Chyla, który redaguje oficjalny serwis 39. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę (pielgrzymka-opolska.pl).

  Jako ostatnia z Rynku Solnego wyszła „szóstka czerwona”, w której posługują ks. Jacek Chromniak, proboszcz z Ratnowic, oraz od lat związany z tą grupą – ks. Michał Wieczorek. Dziś pielgrzymi będą mieli obiad w Korfantowie, a noclegi w Pogórzu i Łączniku.

  Dodajmy, że nie tylko strumień nyski rozpoczyna pielgrzymkę w niedzielę, ale również kietrzańska „piątka zielona” już dziś wyruszy na szlak. Kolejne strumienie swoją wędrówkę rozpoczną w poniedziałek, 17 sierpnia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół