• facebook
 • rss
 • Jan Paweł II jak żywy

  kgj

  dodane 11.10.2015 09:49

  - Gdy się patrzy na te portrety, wracają wspomnienia, jego słowa - mówią oglądający wystawę w Otmuchowie.

  Otwarcie wystawy w otmuchowskim kościele   Otwarcie wystawy w otmuchowskim kościele Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Uroczyste otwarcie wystawy „Światło i Tajemnica” odbyło się w sobotni wieczór, 10 października w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego w Otmuchowie. Poświęcona jest ona życiu i duchowości Jana Pawła II.

  - Kompozycję tworzą dwa cykle obrazów. Pierwszy to portrety wizyjne, przedstawiające go przez pryzmat kolejnych tajemnic różańcowych, tajemnic światła, które to właśnie on dołączył do tej modlitwy. Kolejne cztery to abstrakcje, przez które można chyba pokazać najwięcej. Nawiązują one do jego duchowości, przeżyć i doświadczeń. Są one określone przez kolejne etapy życia, od świtu po zmierzch, przez czas, który nazwałam Golgotą... - mówi autorka obrazów, Ewa Michalska z Goświnowic k. Nysy.

  Obecni gratulowali i pomysłu, i talentu, przyznając, że skłania ona do zatrzymania się i rozważania zarówno życia papieża, jak i ułożonych przez niego tajemnic różańcowych.

  Jeden z obrazów Ewy Michalskiej   Jeden z obrazów Ewy Michalskiej Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość O piękną oprawę muzyczną wystawy zadbali Jacek Truty, absolwent szkoły muzycznej i tegoroczny dyplomant Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej, oraz Joanna Krawczyk, która ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Nysie. Młodzi otmuchowianie zagrali „Ave Maria” G. Cacciniego na altówkę i organy oraz koncert organowy h-moll J. G. Walthera, które doskonale splatały się z przedstawianymi obrazami.

  Otwarcie wystawy po Mszy św. wieczornej zainaugurowało obchody Dnia Papieskiego. Prócz tego wydarzenia, na niedzielę zaplanowano Różaniec za wstawiennictwem Jana Pawła II, a na piątek projekcję filmu „Apartament” o życiu papieża, a po nim spotkanie z Eugeniuszem Mrozem, kolegą ze szkolnej ławy Karola Wojtyły.

  Po Eucharystii, zarówno w sobotni wieczór, jak i w niedzielę można było także kupić papieskie kremówki, a ofiary zebrane w ten sposób umożliwią udział otmuchowskiej młodzieży w Światowych Dniach Młodzieży w przyszłym roku.

  Wystawa jest dostępna dla oglądających do 31 października, w godzinach otwarcia kościoła (tj. od 7.00 do 19.00). Zorganizowali ją: Miejsko-Gminny Dom Kultury w Otmuchowie oraz Krystyna Posadowska i Hanna Bień we współpracy z proboszczem, ks. Eugeniuszem Magierowskim, przy wsparciu sponsorów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół