• facebook
 • rss
 • Jubileusz parafii św. Michała Archanioła w Rozmierzy

  ak

  dodane 07.11.2015 11:09

  W niedzielę będą świętować 650-lecie. Zapraszamy do tamtejszego kościoła.

  Jutro - w niedzielę 8 listopada - parafia pw. św. Michała Archanioła będzie obchodzić 650-lecie istnienia. - Rok 1365 przyjmujemy jako początek parafii, choć sama wieś jest o sto lat starsza i prawdopodobnie kościół był tu wcześniej - mówi ks. dziekan Andrzej Kowolik, od 30 lat proboszcz parafii w Rozmierzy. Z 1365 r. pochodzi pierwsza pisemna wzmianka o tutejszym proboszczu, który miał na imię Nikolai.

  Kościół w Rozmierzy pochodzi z XV w., później był rozbudowywany, a jego wnętrze i otoczenie pełne są zabytków i znaków historii. Najstarszym - datowanym na II połowę wieku XIV - jest rzadko spotykane kamienne, gotyckie tabernakulum. Tabernakulum przeniesione w trakcie rozbudowy do lewej części prezbiterium jest niewielką niszą ozdobioną maswerkiem i kwiatonami, zamkniętą kutą ozdobną kratą.

    Ks. dziekan Andrzej Kowolik, proboszcz w Rozmierzy
  Andrzej Kerner /Foto Gość
  Wśród innych cennych świadectw wiary przodków mieszkańców Rozmierzy są tu m.in. XVIII-wieczny, barokowy ołtarz czy pochodząca z tego okresu chrzcielnica - w formie anioła podtrzymującego czaszę na wodę chrzcielną. Oko wchodzącego do kościoła z pewnością ucieszą również ładne rzeźby aniołów, św. Anny czy św. Józefa. I jeszcze kilka innych, unikatowych obiektów, które - związane już ściśle z historią parafii - przemawiają do wyobraźni.

  Najlepsze w Rozmierzy jest jednak to, że kościół jest przez cały czas otwarty, można do niego wejść przez cały dzień. Jest to już rzadka sytuacja, a przecież to dogodność nie tylko dla zwiedzających czy turystów chcących podziwiać dzieła sztuki, ale także - a może przede wszystkim? - dla tych, którzy mają ochotę wejść do kościoła na chwilę cichej modlitwy, adoracji. Często zamykanie kościołów motywuje się obawą przed złodziejami czy wandalami. - Owszem, zdarzały się przykre incydenty - np. w Rozmierce ktoś powykręcał żarówki z kinkietów przy Drodze Krzyżowej. A jednak kościół ma być otwarty. I w naszej parafii tak jest - podkreśla mocno ks. Andrzej Kowolik.

  Mszy św. z okazji 650-lecia parafii w niedzielę 8 listopada o godz. 11 będzie przewodniczył bp Paweł Stobrawa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół