• facebook
 • rss
 • Nie ma jak Lwów

  kgj

  dodane 09.11.2015 18:00

  Na "Opolskie Spotkania z Historią i Kulturą Kresów" zaprasza Towarzystwo Polonia-Kresy.

  Krystyna Rostocka opowiada o osobach, które otrzymały wsparcie   Krystyna Rostocka opowiada o osobach, które otrzymały wsparcie Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Krystyna Rostocka, jego przewodnicząca z Opola zapowiadając cykl imprez, rozpoczynający się 10 listopada tłumaczy:

  - Tegoroczne „Spotkania…” będą po części pokłosiem naszej pięciodniowej wizyty na Ukrainie, która miała miejsce przed miesiącem. Byliśmy tam, by zawieźć pomoc rzeczową i finansową Polonii mieszkającej okolice Donbasu. Równocześnie mieliśmy tam możliwość obejrzeć twierdzę w Chocimiu i Kamieńcu Podolskim a przede wszystkim rozmawiać z tymi rodakami, którzy tam mieszkają. Widać było ogromną radość i wdzięczność tamtejszych ludzi za pamięć i tę pomoc, zwłaszcza ze strony osób starszych i niepełnosprawnych.

  Dary, trwałą żywność, odzież jak również przewóz zaoferowały głównie osoby prywatne, zaś zapomogi przyznała fundacja „Wiarus”.  Szczególne było zaangażowanie mieszańców parafii w Dębiu. To tam trafił, złożony w dowód wdzięczności wielki, pięknie zdobiony bochen z ciasta chlebowego, ofiarowany przez bpa Leona.

  Co w ramach „Spotkań”?

  Już we wtorek, 10 listopada o godz. 16.30 w Centrum Dialogu Obywatelskiego (ul. Koraszewskiego 7-9) będzie miała miejsce promocja książki prof. Jerzego Mickiewicza o Romanie Dzieślewskim, pierwszym polskim profesorze elektrotechniki i jego współpracownikach.

  Dawne polskie twierdze w Kamieńcu Podolskim i Chocimiu nadal robią wrażenie   Dawne polskie twierdze w Kamieńcu Podolskim i Chocimiu nadal robią wrażenie Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Piątek 13 listopada to okazja do spotkania się o 17.00 w Miejskie Bibliotece Publicznej (ul. Minorytów 4) z Anną Fastnacht – Stupnicką, autorką książki pt. „Zostali we Lwowie”. Wieczór ubogaci prezentacja fotografii Lwowa.

  W kolejnym tygodniu, we wtorek 17 listopada do Muzeum Śląska Opolskiego zjadą twórcy, którzy nie zdążyli urodzić się na Kresach, a tam sięgają ich korzenie. Wieczór pt. „Ty wspomnisz wnuku” uzupełni oprawa muzyczna Andrzeja Mikosza z OTLiA.

  Cykl zakończy się 21 listopada.

  - W czasie pobytu na Ukrainie, opolski fotograf Jerzy Stemplewski uwiecznił widoki dzisiejszego Lwowa. Efekty będzie można zobaczyć na wystawie pt. „Dzisiaj we Lwowie, której wernisaż odbędzie się w sobotę, 21 listopada o 17.00 w Kawiarni Lwowskiej (przy ul. Spychalskiego 1). Będzie okazja skonfrontować widoki dawnego Lwowa z obecnym – podsumowuje Krystyna Rostocka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół