• facebook
 • rss
 • Musimy podjąć wysiłek ku pokojowi i zgodzie

  ak

  dodane 09.01.2016 22:38

  Bp Andrzej Czaja: dobra wola to za mało, o pokój trzeba zadbać. Noworoczne spotkanie opolskich środowisk twórczych.

  – W ostatnich tygodniach widzimy, jak w naszą codzienność wkrada się dość duży niepokój – w nasze życie społeczne, ale dużo niepokoju jest też w naszych sercach. Wiele spraw się na to składa – zwłaszcza w świecie polityki – z wielką polaryzacją stanowisk, nieraz z brakiem elementarnego dialogu. Jest oczywiście u każdego dobra wola. Ale dobra wola to jest za mało. „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli”. A więc ­– ludzie dobrej woli muszą jeszcze zadbać o pokój. W swoim sercu i wokół nas. Proszę Was, abyście wzdychali do Boga i wołali o pokój – mówił bp Andrzej Czaja, składając życzenia bożonarodzeniowo-noworoczne opolskiemu środowisku twórczemu w czasie spotkania, które miało miejsce 9 stycznia w teatrze EkoStudio.

  Biskup opolski przyznał, że podczas kończącego się jutro liturgicznego okresu Bożego Narodzenia jego pierwszą modlitwą była prośba o pokój. – Widzimy, że pokoju nie umiemy sobie zorganizować, wypracować. Potrzebujemy łaski Bożego pokoju. A sami musimy podjąć też wysiłek – ku pokojowi, ku zgodzie. Jeżeli papież w czasie jednej z audiencji prosił naród polski o zgodę, pojednanie i przebaczenie – to jest bardzo znaczące i mocne wezwanie – podkreślał biskup opolski. Nawiązując do Roku Miłosierdzia, powiedział: „Nie ma miłosierdzia bez wzajemnego przebaczenia i pojednania, bez szacunku i dialogu, bez postawy kompromisu i troski o dobro wspólne”. Choć przemówienie biskupa opolskiego miało formę życzeń, przyjęte zostało mocnymi brawami.

  Życzenia zebranym składali także wojewoda opolski Adrian Czubak (PiS) i członek zarządu województwa Grzegorz Sawicki (PSL). Pierwszy kilkakrotnie powtórzył, że „liczy na współpracę” środowisk twórczych, a drugi dodał życzenia „wizji jak najszerszych i wspaniałych”. Spotkanie zorganizował duszpasterz środowisk  twórczych ks. Piotr Paweł Maniurka, a prowadził je dyrektor EkoStudia Andrzej Czernik. Opowiadał o zwyczajach bożonarodzeniowych w różnych krajach europejskich – od Niemiec, przez Francję, po Węgry. Pastorałki i kolędy tradycyjne i współczesne wykonywał pop-jazzowy zespół Take Style z solistką Żanetą Plotnik.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół