• facebook
 • rss
 • Skrobane z pasją i precyzją

  kgj

  dodane 16.02.2016 21:38

  Trwa właśnie 25. edycja konkursu kroszonkarskiego w Bierkowicach.

  W dobrej atmosferze, przy gwarze rozmów kroszonek szybko przybywało   W dobrej atmosferze, przy gwarze rozmów kroszonek szybko przybywało Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Minął pierwszy dzień konkursu „Kroszonka Opolska” organizowany w Muzeum Wsi Opolskiej.

  Dziś, 16 lutego świąteczne jaja zdobili dorośli, jutro (17 lutego) swoimi umiejętnościami będą popisywały się dzieci i młodzież (do 16 lat).

  Dominowała metoda tradycyjna na Śląsku, czyli wyskrobywanie wzorów na kroszonce – zabarwionym jajku specjalnym rysikiem.

  Na skorupkach królowały motywy roślinne, tzw. wzór opolski, choć każda miała swój niepowtarzalny charakter. Dla urozmaicenia były też na nich kaczuszki, zajączki, kurczaczki, bazie, krateczki i inne elementy, które nie zaburzały jednak tradycyjnego wizerunku – pod wprawną ręką wszystko wychodziło spójne.

  Prócz nich było też zdobienie woskiem, sitowiem czy koralikami. Wykonawcami - młodzi, w średnim wieku i dojrzali artyści.

  Wyskrobywanie wzorów na skorupce wymaga cierpliwości   Wyskrobywanie wzorów na skorupce wymaga cierpliwości Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość - Ja zaczęłam robić jakieś 16 lat temu. Zainspirowało mnie zdjęcie w jakiejś gazecie. Pomyślałam „Jak można na jajku wyczarować coś takiego, przecież jak próbowałam jako dziecko, to to zawsze pękało albo robiła się dziura...”. I tak z czasem, metodą prób i błędów doszłam do wprawy. A z czasem zainspirowałam i zaangażowałam też w tę pasję moją mamę. Przeważnie robię je przed świętami wielkanocnymi, najczęściej dla siebie, rodziny czy znajomych – mówi Iwona Pissarczyk z Ligoty Bialskiej.

  Stamtąd zresztą, podobnie jak z Tułowic na każdy konkurs przyjeżdża spora grupa.

  W ciągu tego ćwierćwiecza wiele przyjeżdżających tu co roku uczestniczek, bo to kobiety dominują w tym zdobieniu, zdążyło się dobrze poznać polubić. Teraz przyjeżdżają już nie ze względu na nagrody czy chęć pokazania swoich dzieł, ale dla spotkania twórczyń z innych miejsc.

  Nie brakło też precyzyjnego pisania woskiem   Nie brakło też precyzyjnego pisania woskiem Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość A Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej podsumowuje:

  - Te 25 lat to niesamowity bagaż i potencjał wiedzy i siły. Z jednej strony organizujemy ten konkurs po to by podtrzymywać tradycje, ale też dajemy pole do popisu dla twórców ludowych i okazję do rozwijania swoich umiejętności. Ten okres pozwala nam wysnuć refleksję, że te prace są coraz lepsze, piękniejsze i ten element naszej tradycji raczej nie zaginie. W ocenie jury stara się promować tradycyjne wzory i techniki, ale wszystkie wzbogacają ten konkurs. Konkurs zwykle kończy się wydaniem publikacji, która bywa potem materiałem zarówno dla fachowców, jak i inspiracją dla innych twórców.

  Tegoroczne dzieła można będzie zarówno obejrzeć jak i kupić podczas Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się w Niedzielę Palmową w Muzeum Wsi Opolskiej. Będzie to też okazja do porozmawiania z autorami kroszonek. Nagrodzone prace będzie można oglądać na wystawie, która zostanie otwarta 20. marca.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół