• facebook
 • rss
 • Św. Florian będzie im towarzyszył

  kgj

  dodane 04.05.2016 16:53

  Patrona strażaków, którego wspomnienie dziś obchodzimy, uczcili w Kadłubie Turawskim.

  Poświęcenie figury św. Floriana   Poświęcenie figury św. Floriana Norbert Nieslony

  Podczas uroczystej Mszy św. w filialnym kościele pw. Matki Bożej Różańcowej biskup Rudolf Pierskała poświęcił figurę św. Floriana.

  - Będziemy ją nosić podczas różnych procesji. Wcześniej nie mieliśmy takiej, więc jako jednostka OSP Kadłub Turawski postanowiliśmy się o nią postarać - tłumaczy Andrzej Latusek, naczelnik strażaków.

  Jednostka z Kadłuba Turawskiego jest jedną z najstarszych w tej gminie, w tym roku liczy sobie już 106 lat.

  Obecnie liczy ok. 40 druhów - najmłodsi, z młodzieżówki mają po 10-12 lat, jednemu z najstarszych - Józefowi Kotzowi właśnie w tym dniu Zarząd Główny OSP z Warszawy przyznał Złoty Krzyż Związkowy OSP RP za 60 lat aktywnej służby w straży.

  Eucharystii w intencji strażaków przewodniczył bp Rudolf Pierskała   Eucharystii w intencji strażaków przewodniczył bp Rudolf Pierskała Norbert Nieslony Były odznaczenia, poczęstunek, a wszystko uświetniała grupa rekonstrukcji historycznej z Katowic, prezentująca broń i mundury z czasów II wojny światowej.

  Biskup Pierskała, dziękując strażakom za służbę, poświęcenie i trud stwierdził: - Świat poszedł do przodu, ale ludzie się nie zmienili, strażacy ochotnicy nadal niosą pomoc innym.

  Biskup wspomniał, że sam od młodych lat należał do OSP i strażacki mundur nadal wisi w jego szafie. - Do końca życia zapamiętam z lat młodzieńczych akcję, kiedy zacięła się motopompa i strażacy ruszyli do pomocy z ręczną sikawką - opowiadał.

  Służbę ludziom i społeczności strażacy okazują nie tylko gasząc pożary czy po przejściu innych żywiołów.

  - Za zgodą proboszcza, ks. Sławomira Pawińskiego, kolekta z rocznicowej Mszy św. przeznaczona została na remont dachu kościoła pw. Wszystkich Świętych w Nowym Browińcu, gdzie proboszczem jest od paru lat ks. Rafał Kiełek, były wikariusz kadłubskiej parafii. Przynajmniej w ten sposób chcieliśmy mu pomóc, wdzięczni za jego posługę u nas - dopowiada A. Latusek.

  Podobne uroczystości, Eucharystie oraz organizowane po nich spotkania, odbywają się w wielu parafiach diecezji opolskiej. Uroczystość była okazją do zrobienia pamiątkowej fotografii   Uroczystość była okazją do zrobienia pamiątkowej fotografii Norbert Nieslony

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół