• facebook
 • rss
 • Zmierzyli się z wiedzą o ŚDM

  ana

  dodane 19.05.2016 20:45

  Laureaci diecezjalnych konkursów religijnych odebrali nagrody.

  Emilia Fitz odbiera nagrodę z rąk Opolskiego Kuratora Oświaty Michała Sieka   Emilia Fitz odbiera nagrodę z rąk Opolskiego Kuratora Oświaty Michała Sieka Anna Kwaśnicka /Foto Gość Wydział Katechetyczny opolskiej kurii każdego roku organizuje konkursy o tematyce religijnej. W tym roku odbyły się Diecezjalne Konkursy Wiedzy Religijnej „Żak” i „Gimnazjalista", Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej dla uczniów szkół zawodowych, Olimpiada Teologii Katolickiej na poziomie diecezjalnym oraz konkurs artystyczny.

  Dzieci i młodzież zmierzyły się przede wszystkim z tematyką Światowych Dniach Młodzieży. Temat okazał się nie lada wyzwaniem, o czym świadczy znacznie mniejsza liczba laureatów niż w latach ubiegłych. Ci, którzy spisali się na medal, w czwartek 19 maja odebrali nagrody podczas uroczystej gali poprowadzonej przez ks. Marcina Wilczka, dyrektora Wydziału Katechetycznego opolskiej kurii.

  – Tegoroczne konkursy odbyły się w kontekście dwóch ważnych wydarzeń: 1050. rocznicy chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży – podkreślał bp Rudolf Pierskała. – Książę Mieszko I przyjął chrzest, bo pomogła mu w tym Dobrawa, jego żona. Zatem był człowiek, który go do tego doprowadził. Gdy my przyjęliśmy chrzest, to rodzice przynieśli nas do kościoła. A potem łaskę wiary, otrzymaną na chrzcie, w szkole rozwijają katecheci, którzy stają się osobami podprowadzającymi do Pana Boga. Tak samo przy konkursach różnego rodzaju potrzeba kogoś, kto podprowadzi, zachęci, doda odwagi – mówił bp Pierskała, dziękując duszpasterzom i katechetom.

  A uczniom dziękował, że ich udział w konkursach religijnych jest twórczym i pełnym zaangażowania wyrazem ich wiary.

  Jako pierwsi nagrody odebrali zwycięzcy etapu diecezjalnego Olimpiady Teologii Katolickiej Łowicz 2016. Są to: nieobecny na gali Daniel Kędziora z Zespołu Szkół w Gorzowie Śląskim, który w finale tegorocznej olimpiady zdobył 5. miejsce i został jej laureatem, Żaneta Getter z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III w Opolu (11. miejsce w finale) oraz Katarzyna Przyszlak z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr I w Kędzierzynie-Koźlu (32. miejsce).

  – Nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca w ogólnopolskim finale olimpiady, zdobywając dla diecezji opolskiej 1. miejsce w rankingu diecezji – wyjaśniał Piotr Dobrowolski z Wydziału Katechetycznego.

  Uczniowie szkół średnich w olimpiadzie zmierzyli się z tematem: „Św. Jan Paweł II – wychowawca młodych pokoleń”. – Pamiętam ostatnie lata pontyfikatu św. Jana Pawła II, więc tym chętniej poznawałam jego nauczanie. Dowiedziałam się, jak papież postrzegał nas, młodych ludzi, nasze rodziny i rolę naszych wychowawców – mówi Katarzyna Przyszlak, którą do startu w olimpiadzie przygotowywała katechetka Magdalena Chylińska.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół